Noam Chomsky'nin sağlığı kötüleşti: Artık konuşamıyor

Noam Chomsky'nin sağlığı kötüleşti: Artık konuşamıyor
Noam Chomsky'nin sağlık sorunlarının çevresiyle iletişim kuramayacak kadar ilerlediği öğrenildi. Filistin'e destek protestolarına da katılamayan Chomsky'nin sağlık sorunları nedeniyle röportaj vermediği öğrenildi.

Artı Gerçek - 21'nci yüzyılın yaşayan en önemli düşünürleri arasında yer alan 95 yaşındaki dilbilimci ve yazar Noam Chomsky'nin sağlığının bir olay sonrasında kötüleştiği ve iletişim kuramadığı açıklandı. Ünlü dilbilimci, geçen yılın haziran ayından beri hiç görüntülenmedi.

Tarihsel olarak Filistin'e verdiği destekle bilinen ABD'li düşünürün İsrail'in Gazze savaşı hakkında da basına hiçbir demecinin yansımaması dikkat çekmişti. Chomsky, konuyla ilgili gösterilere ve tartışmalara hiçbir şekilde katılmadı.

Media Lens'in haberine göre, MIT profesörünün sağlığının bozulmasının ardından bir daha kamuoyuna geri dönme ihtimal oldukça düşük.

Profesör Chomsky'nin eski asistanı Bev Stohl ise akademisyenin "e-postalara yanıt vermediğini veya röportaj yapmadığını" belirtti.

'HABERLERİ İZLİYOR'

2017'de emekli olana kadar 24 yıl boyunca MIT'de Chomsky'nin ofis müdürü olarak çalışan Stohl şunları yazdı:

"Yakın bir aile üyesiyle iletişim halindeyim ve yakın gelecekte daha fazlasını öğrenmeyi umuyoruz. Noam 95 yaşında ve haziran ayında bir sağlık problemi yaşadı. Kendisi hala bizimle birlikte, şu anda haberleri izliyor (izlediği şeyden pek memnun görünmüyor)"

Stohl, dilbilimcinin iletişim yeteneği hakkında daha fazla ayrıntı paylaşarak, artık hareket etmediğini veya yürümediğini de sözlerine ekledi:

"Konuşma yeteneği henüz açıklayamadığım faktörler yüzünden karmaşıklaşıyor. Bir ay önce akrabası kendisini ziyaret ettiğinde iletişim kurmadı. O, ayakta durabilen biri değil. Bunun ne kadar süreceğinden emin değilim. Acı çekmiyor. Gözleri açık ve çevresinde olup biteni izliyormuş gibi görünüyor."

Dünyaca ünlü düşünürle çalıştığı dönemle ilgili "Chomsky ve Ben" başlıklı bir anı kitabı da yazan asistan, nisan ayında şunları yazarak bir güncelleme yapmıştı:

"Noam önemli bir ilerleme kaydetmedi, bunu söylediğim için üzgünüm. Halkın karşısına geri dönebileceğinden şüpheliyim çünkü çok fazla iletişim kurmuyor." (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar