Nobel Komitesi'nden Nergis Muhammedi açıklaması: 'Durumundan endişe ediyoruz'

Nobel Komitesi'nden Nergis Muhammedi açıklaması: 'Durumundan endişe ediyoruz'
Yayınlanma:
A+ A-
Nobel Barış Ödüllü İranlı feminist Nergis Muhammedi, tutulduğu cezaevinde açlık grevine başladı. Norveç Nobel Komitesi Başkanı, “Kadın mahkumların hastaneye yatırılmak için başörtüsü takma zorunluluğu insanlık dışı ve ahlaki açıdan kabul edilemez" dedi.

Artı Gerçek - İran'da kadınlara yönelik baskılara karşı verdiği mücadele üzerine 2023'te Nobel Barış Ödülü'ne değer görülen İranlı feminist Nergis Muhammedi 6 Kasım’da, tutulduğu Evin Cezaevi’nde açlık grevine başladı. Nergis Muhammedi için açıklama yapan Norveç Nobel Komitesi, “Durumundan endişe ediyoruz” dedi.

Cezaevinde sağlık sorunları yaşayan ve başörtüsü takmayı reddettiği için hastaneye götürülmeyen Muhammedi için açıklama yapan Norveç Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss–Andersen, Muhammedi’nin durumundan derin endişe duyduklarını açıkladı. Andersen “Kadın mahkumların hastaneye yatırılmak için başörtüsü takma zorunluluğu insanlık dışı ve ahlaki açıdan kabul edilemez” diye konuştu.

NERGİS MUHAMMEDİ KİMDİR?

Ciddi sağlık sorunları yaşayan Nergis Muhammedi, Tahran’daki siyasi mahkumların tutulduğu yüksek güvenlikli Evin Cezaevi’nde kalıyor. Hayatı boyunca 10’dan fazla tutuklanan ve 2012’den bu yana üç kez Evin Cezaevi’nde kalan Muhammedi, 15 yıldır eşini, yedi yıldır da çocuklarını göremiyor.

“Rejime karşı propaganda” ve “yetkililere karşı iftira” ile suçlanan Muhammedi, İran’da toplamda 31 yıl hapis ve 154 kırbaç cezasına çarptırılmıştı. Muhammedi, kadın haklarının iyileştirilmesi ve idam cezasının kaldırılması için mücadele veriyordu.

Tahran’daki Evin Cezaevi’nde tutulan Muhammedi’ye 12 yıl hapis cezası verilmişti. 2003 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Şirin Ebadi’nin yönettiği İnsan Hakları Savunucuları Merkezi’nin başkan yardımcısı olarak görev alan Muhammedi, 122 yıldır dağıtılan bu ödülleri kazanan 19’uncu kadın oldu.

Nergis Muhammedi 2021 yılından bu yana Evin Cezaevi’nde tutuluyor.

Öne Çıkanlar