Opera sanatçısı Hakan Aysev, Atatürk filminde sesinin izinsiz kullanıldığını açıkladı

Opera sanatçısı Hakan Aysev, Atatürk filminde sesinin izinsiz kullanıldığını açıkladı
Yayınlanma:
A+ A-
Hakan Aysev, "Atatürk 1881 - 1919" filminde, daha önce bir albüm için seslendirdiği Çanakkale Türküsü'nün kaydının izinsiz kullanıldığını söyledi. Aysev, "Çok mutlu oldum ama nezaketen bana da söylenebilirdi. Hatta belki ismim de yazılabilirdi" dedi.

Artı Gerçek - Disney+'da dizi olarak yayınlanması planlanan ancak daha sonra şirketin aldığı bir kararla platformda değil, sinemalarda gösterileceği duyurulan ve platformun kararı nedeniyle çok tartışılan 'Atatürk' filmi 3 Kasım'da vizyona girdi. Vizyondaki ikinci haftasında 470 bin 528 kişi tarafından izlenerek gişenin zirvesine yerleşen film gündemdeki yerini koruyor.

Geçen cuma vizyona giren filmle ilgili son olarak, ünlü tenor Hakan Aysev, sesinin bir sahnede kendisinden habersiz kullanıldığını söyledi. Bir albüm projesi için seslendirdiği “Çanakkale Türküsü”nün filmin son sahnesinde kullanıldığı görünce şaşıran Aysev, “Albümün yapım şirketinden mutlaka izin alınmıştır ve telifleri de ödenmiştir, buna şüphem yok. Zaten benim de herhangi bir maddi talebim yok” dedi.

Hürriyet'ten Mehmet Üstündağ'ın haberine göre, seslendirdiği şarkıyı filmde duymaktan mutlu olan Aysev, nezaketen de olsa adının geçirilmemesine kırıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Atatürk sevgimi kimseyle tartışmama gerek yok. ‘Ata’mızın Sevdiği Şarkılar’ albümü için iki şarkı söylemiştim. Birisi de bu türküydü. Büyük onur duydum bu filmde yer almasından, çok da mutlu oldum ama nezaketen bana da söylenebilirdi. Hatta belki ismim de yazılabilirdi."

NE OLMUŞTU?

Aldığı küresel bir kararla, 2024 yılına kadar orijinal yerli yapımlara kitaplığında yer vermeyeceğini duyuran Disney+, Atatürk dizisini bu yıl içinde yayınlama kararı alarak bir istisna yapmıştı.

Daha önce ABD’deki Amerika Ulusal Ermeni Komitesi'nin (ANCA) dizinin içeriğiyle ilgili itirazı da Türkiye'de tartışma konusu olmuştu.

Çekilen bölümlerin daha sonra, iki bölüm halinde sinemalarda vizyona girmesinin kararlaştırılmasının ardından ilk bölümü 3 Kasım'da vizyona giren filmin ikinci bölümü 5 Ocak'ta vizyona girecek. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar