Pandemi arasından bugün başlayan Altın Portakal’da ‘Çiğdem Mater'e özgürlük’ mesajı verildi

Pandemi arasından bugün başlayan Altın Portakal’da ‘Çiğdem Mater'e özgürlük’ mesajı verildi
Yayınlanma:
A+ A-
Bu yıl 59’uncusu düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, pandemi sebebiyle 2 yıldır gerçekleştirilemeyen kortejle başladı. Arkadaşları Çiğdem Mater’i unutmadı.

ARTI GERÇEK- Festival'de çekmediği bir film sebep gösterilerek hapse giren Gezi Tutukluları arasında bulunan Çiğdem Mater unutulmadı. Sanatçı arkadaşlarının desteklerini dile getirdiği Festival'de jüri üyesi olan senarist-yapımcı Aslı Özge, "Aşk aşktır. Gezi onurumuzdur" ifadelerini kullandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 59’uncu kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, geleneksel kortej ile başladı.

Pandemi nedeniyle 2 yıldır düzenlenemeyen kortej, Cam Piramit önünden başladı. Kortej için alana gelen sanatçılara, Antalyalılar yoğun ilgi gösterdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla düzenlenen festival kapsamındaki kortej geçişine, aralarında Perihan Savaş, Erkan Can, Nurgül Yeşilçay, Hatice Aslan, Melike Demirağ, Salih Güney, Yusuf Sezgin, Salih Kalyon, Selma Güneri, Ayça Ayşin Turan'ın da bulunduğu bazı ünlüler katıldı.

FESTİVALİN ONUR VE BAŞARI ÖDÜLLERİ

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış gecesinde 1974 yılında "Bedrana" filmiyle Altın Portakal En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan, beyazperdede sayısız filmde unutulmaz performanslara imza atan Perihan Savaş ile 1999 yılında "Gemide", 2006 yılında "Takva" filmleriyle Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen, sinemamızın önemli filmlerinde rol alan Erkan Can’a Onur Ödülü verildi. Başarı Ödülü ise hem tiyatro sahnesinde hem beyazperdede hem de televizyonda birbirinden farklı rollerde karşımıza çıkan, her daim üreten ressam-oyuncu Zerrin Tekindor’a sunuldu.

Jüri Özel Ödülü Zevar Biberyan'ın romanından uyarlanan senaryosuyla "Yalnızlar"a sunulurken; En İyi Senaryo Ödülü, Cahide Birgül'ün aynı isimli eseri "Gölgeler Çekildiğinde"den uyarlanan senaryosuyla Burcu Aykar'a verildi.

Açılışta bir konuşma yapan bu yılın onur konuğu Ediz Hun, sanatın ve bilimin bir kuşun iki kanadı gibi olduğuna dikkat çekerek, festival komitesine teşekkür etti.

Erkan Can, ödülünü Erdal Tosun şahsında yaşamayan bütün sinema emekçilerine adadı.

Perihan Savaş ise, Kültür Bakanı'na hitaben yaptığı konuşmasında uzun zamandır sanatçıların ve sanatçı örgütlerinin çıkmasını beklediği Telif Hakları Yasası'nın ivedilikle çıkması gerektiğine dikkati çekti.

‘ÇİĞDEM MATER'İN ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMASINI UMUT EDİYORUM’

Festivalde konuşma yapan ve jüri üyesi olan senarist-yapımcı Aslı Özge konuşmasında, gezi davası nedeniyle tutuklu olan Çiğdem Mater'e yer verdi..

Aslı Özge, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Çekmediğiniz bir film yüzünden hapse girdiğiniz bu günlerin bir an evvel geçmesine, sinemacı dostumuz Çiğdem Mater'in bir an evvel özgürlüğüne kavuşmasını ve başrolünde iki kadın karakter olan, aşkı ve kaybı anlatan bu filmi yapabilmeyi umut ediyorum. Hatırlatmaktan vazgeçmiyoruz. Aşk aşktır. Gezi onurumuzdur. Teşekkürler."

Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürilerinden Yönetmen Elif Ergezen, "Çekilmemiş belgeseli gerekçe gösterilerek tutsak edilen arkadaşımız Çiğdem Mater'e ve siyasi tutsaklara selam gönderiyoruz" ifadelerini kullanırken, Yönetmen Yeşim Ustaoğlu da "Çiğdem Mater'e özgürlük" dedi.

ULUSAL YARIŞMALAR İÇİN HEYECAN BAŞLIYOR!

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bu yıl da yılın en yeni filmleri Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluşma heyecanı yaşayacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na bu yıl 46 yapım başvurdu. Sevin Okyay, Mehmet Açar ve Muammer Brav’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu belirlenen 10 film Türkiye’de ilk kez Antalya’da sinemaseverlerle buluşacak.

Jüri başkanlığını yönetmen-yapımcı-senarist Yeşim Ustaoğlu’nun üstlendiği Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın diğer jüri üyeleri oyuncu-yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan, yönetmen-senarist Azra Deniz Okyay, müzisyen Harun Tekin, şair Haydar Ergülen, oyuncu Nurgül Yeşilçay ve görüntü yönetmeni Uğur İçbak’tan oluşuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesince bu yıl 59'uncusu düzenlenen festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 10 film "Altın Portakal"ı kazanmak için yarışacak. (HABER MERKEZİ)