Rejim karşıtı eylemlere destek veren İranlı rapçiye idam cezası

Rejim karşıtı eylemlere destek veren İranlı rapçiye idam cezası
İran'da rejime karşıtı protestolara destek verdiği gereçesiyle hapse atılan rapçi Toomaj Salehi hakkında idam cezası verildi. Şarkıcının avukatı kararı temyize götürecek. Muhalif rapçinin İran'da protestolardan önce de konser vermesi yasaktı.

Artı Gerçek - İran’daki hükümet karşıtı protesto eylemlerine destek verdiği gerekçesiyle hapse atılan İranlı rapçi Toomaj Salehi'nin avukatı, müvekkilinin idam cezasına çarptırıldığını söyledi. Salehi’nin avukatlarından Amir Raesian, şarkıcının idam cezasını temyize götüreceğini belirtti.

Salehi, 2022’de ahlak polisi tarafından “başörtüsünü düzgün takmadığı" gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra polis gözetiminde ölen Mahsa Amini'nin ardından başlayan rejim karşıtı protesto gösterilerine şarkılarıyla destek vermişti.

İRAN MAKAMLARI YORUM YAPMADI

Salehi ilk olarak Ekim 2022’de protestolara kamu önünde destek veren açıklamalarından sonra gözaltına alınmış ve birçok suçla itham edilmişti. Salehi Temmuz 2023’te Yüksek Mahkeme’nin kararı sayesinde ölüm cezasından kurtulmuş ve altı yıl üç aylık hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak ocak ayında İsfahan Devrim Mahkemesi’nin, muhalif sanatçının daha önce beraat ettiği suçlamalara ek yeni suçlamalar getirdiği belirtildi. Avukat Raesian, devrim mahkemesinin Yüksek Mahkeme’nin af kararını tanımadığını ve yeni suçlamalar getirip, “en ağır cezayı verdiğini” söyledi.

Konuya ilişkin İran makamları henüz yorum yapmadı.

PROTESTOLARDAN ÖNCE DE İRAN'DA YASAKLI SANATÇILAR ARASINDAYDI

2022’deki eylemlerden önce de Salehi, muhalif bir isimdi ve konser vermesi yasaktı. Bunun yerine, şarkılarını sosyal medyadan paylaşıyordu.

Şarkıcı, 2023'te altı yıl hapis cezasına çarptırılmasından sonra, kasım ayında kefaletle serbest bırakılmış ancak birkaç gün sonra “kanıt olmadan yanlış iddiaları paylaşma” suçlamasıyla yeniden tutuklanmıştı. (Kaynak: BBC Türkçe)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar