Reuters: Merve Dizdar kutuplaşmış bir Türkiye'ye döndü

Reuters: Merve Dizdar kutuplaşmış bir Türkiye'ye döndü
Yayınlanma:
A+ A-
Reuters haber ajansı 76'ncı Cannes Film Festivali'nde, Merve Dizdar'ın aldığı 'En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nün ardından gelen eleştiri ve tebrikleri hatırlatarak, Türkiye'ye dönüşünü "Dizdar kutuplaşmış bir Türkiye'ye döndü" başlığıyla verdi.

Artı Gerçek - Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üstüne’ filmindeki performansıyla Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazanan Merve Dizdar'ın Türkiye'ye dönüşü dış basında da ilgiyle karşılandı.

Reuters haber ajansı, ödül gecesinin hemen ertesinde seçimler için Türkiye'ye dönen Dizdar'ın haberini "Cannes’daki en iyi aktris, ikinci tur seçimin olduğu gün kutuplaşmış bir Türkiye’ye döndü" başlığıyla verdi.

Reuters, haberin devamında Dizdar, hem hayranlarının tebrik kutlamalarıyla hem de sert eleştiriyle karşılaştı. Bu durum ülkedeki aşırı kutuplaşmayı gözler önüne seriyor” yorumunu yaptı.

Dizdar’ın ödül konuşmasının iktidar kanadının tepkisini çektiğini hatırlatan Reuters, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu’nun Dizdar’ı hedef alan açıklamalarına ilişkin şunları kaydetti:

"Konuşma, Erdoğan’ın müttefiklerinden ve Türk yetkililerden küçümseyici tepkiler aldı. Televizyonları denetleyen RTÜK’ün başkan yardımcısı İbrahim Uslu, Dizdar’ı Türkiye’nin altını oymakla suçladı. Dizdar geri adım atmadı.”

Filmde, Ankara gar katliamında bacağının bir kısmını kaybeden Nuray karakterini canlandıran Dizdar ödül konuşmasına gelen eleştirilere ilişkin Reuters'a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Doğduğum ülke, buradaki kadınlar, hepimizin bir mücadelesi var, bu burada ve dünyanın her yerinde mevcut. Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve ben de bu konuda bir konuşma yaptım.”

Dizdar’ın konuşmasının tamamı şu şekilde:

“Filmde canlandırdığım Nuray karakteri, inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray’ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü, Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için; kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.”

Dizdar Türkiye'ye dönüşünde oy kullandığı Kadıköy Lisesi'nde kadınlar tarafından çiçekler ve alkışlarla karşılanmıştı. Kadınlar Dizdar'ı yaptığı konuşma nedeniyle tebrik etmişti. (KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar