Selahattin Demirtaş'ın yeni öykü kitabı 'DAD'dan kısa bir bölüm

Selahattin Demirtaş'ın yeni öykü kitabı 'DAD'dan kısa bir bölüm
Yayınlanma:
A+ A-
"Hiç, bir şehir çöplüğünde zaman geçirdiniz mi? Yok. Birçoğunuz uzaktan bile görmemişsinizdir. Kapitalizm gerçekte nedir diye merak ediyorsanız bir uğrayın derim..."

Artı Gerçek - Dipnot Yayınları, 2016'dan bu yana Edirne F tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın öykü kitabı "DAD"dan kısa bir bölümü internet sitesinde yayınladı

10 Şubat'ta Dipnot Yayınları etiketiyle okurlarla buluşacak kitabın erişime açılan bölümlerinden biri şöyle:

"Hiç, bir şehir çöplüğünde zaman geçirdiniz mi? Yok. Birçoğunuz uzaktan bile görmemişsinizdir. Kapitalizm gerçekte nedir diye merak ediyorsanız bir uğrayın derim. Sınıf mücadelesi tarihinin anlatıldığı bir akademi var orada, tabii bakmasını bilene. Alışveriş merkezlerinde meseleyi bu kadar net göremezsiniz. Cafcaflıdır oralar aklınızı başınızdan alır.

Oysa çöplük öyle mi ? Burada her şey ayan beyan, bok gibi ortadadır. Bazen çöp tepeciklerinden birinin üzerinde dikilip etrafımdaki artık yığınlarına bakıyorum. Bunca şeyi ne ara tükettiniz diye hayretler içinde kalıyorum. Daha önemlisi, bunca şeyi niye ürettiniz? Daha da önemlisi, bunca şeyi üretip tüketebilmek için kölesi olduğunuz sistemi ne diye yarattınız.

Sümerlerden daha mı mutlusunuz? İnkalardan daha mı huzurlu veya İndus Vadisinin esmer kabilelerinden daha mı güvendesiniz?" (KÜLTÜR SANAT)

Bölümün tamamını okumak için tıklayınız.

Öne Çıkanlar