Adana Valiliği'nden Kürt sanatçılara konser yasağı ... Sevda Adıbelli: Ne kadar yasaklarlarsa o kadar direneceğiz

Adana Valiliği, Kolektîfa Rîtmên Azad müzik grubundan dört sanatçının Adana Kadın Platformu'nun düzenlediği 8 Mart mitinginde konser vermesini yasakladı. Sanatçılardan Adıbelli, "Ne kadar yasaklarlarsa biz o kadar alanlarda olacağız" dedi.

ADANA - Adana Kadın Platformu tarafından "Eşit, özgür, adil, şiddetsiz ve savaşsız bir dünya kuracağız" şiarıyla bugün saat 15.00'te düzenlenen 8 Mart mitinginde konser vermesi planlanan Kolektîfa Rîtmên Azad müzik grubundan Sevda Adıbelli, Zilan Kaya, Hülya Dalmış ve Mehmet Veysel Kılıç'ın sahne almasına, Adana Valiliği'nden yasak geldi. Karara tepki gösteren sanatçı Adıbelli, Artı Gerçek'e konuştu.

'YAZILI BİR TEBLİGAT YOK AMA SAHNEYE ÇIKMAMIZ YASAKLANDI'

Valiliğin, yasağın gerekçesi olarak dört sanatçının "terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla haklarında yürütülen soruşturmaları gösterdiğini söyleyen Adıbelli, "Fakat bir sabıka kaydı yok, bir dava yok, bir şey yok. Yazılı bir tebligat da yok ama çıkmamız yasaklandı. Bunun sebebini gerçekten bilmiyoruz." dedi.

'NE KADAR YASAKLARLARSA O KADAR ALANDA OLACAĞIZ'

"Biz Kürt müziği yapıyoruz, Kürt kültürünü yansıtıyoruz" diyen Adıbelli, şöyle devam etti:

"Kürtlerin sanatını yasakladıklarını düşünüyoruz ama şunu da söylemek gerekiyor: Ne kadar yasaklarlarsa biz o kadar alanlarda olacağız ve o kadar direneceğiz. Kürt müziğini, Kürt kültürü ve sanatını her zaman alanlarda dile getireceğiz"

Haklarında açılan soruşturmanın bir yıldır devam ettiğine işaret eden sanatçılar, "Dün Mersin'de sahne aldık. Ancak 80 kilometre ötesinde sahneye çıkmamıza izin verilmiyor. Bu keyfi kararı kabul etmiyoruz, alanda olacağız. Kürt müziği ve kültürüne karşı yasaklamaları dün de gördük, bugün de görüyoruz. Kürt sanatçıları olarak dün nasıl direndiyse bugün de aynı şekilde ve daha kararlı direneceğimizi belirtiyoruz" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar