Sezen Aksu 7 yıldır süren telif davasını kaybetti

Sezen Aksu 7 yıldır süren telif davasını kaybetti
Yayınlanma:
A+ A-
Sezen Aksu 'Düğün Buketi' adlı firmaya açtığı telif davasını kaybetti. Şarkılarının YouTube bağlantısının, firmanın blog yazısında izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle 7 yıl önce açtığı davada mahkeme Aksu'yu haksız buldu.

Artı Gerçek - Sezen Aksu’nun resmi Youtube kanalındaki şarkılarını ve kliplerini 'embed kod' yöntemiyle kendi sitesinde paylaşan Düğün Buketi adlı firmaya açtığı dava sonuçlandı. 7 yıldır süren davayı Düğün Buketi kazandı.

Aksu, Düğün Buketi'nin bir blog yazısında "2019’un En İyi Düğün Şarkıları" başlığıyla paylaştığı yazıda, söz konusu yöntemle şarkılarının ve video kliplerinin sitede izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle, sahibi olduğu prodüksiyon şirketi üzerinden harekete geçmişti.

Yenigün'ün haberine göre, sanatçının sahibi olduğu prodüksiyon şirketi S-N Müzik; DüğünBuketi.com ve DüğünYardımcısı.com’un da aralarında bulunduğu bazı internet sitelerinin imtiyaz sahiplerine “Manevi veya Mali Haklara Tecavüz” suçundan dolayı kamu davası açmıştı.

Firmanın CEO’su Bilgehan Yılmaz, embed yöntemiyle paylaşılan bir şarkı dinlenildiğinde doğrudan telif hakkı sahibi olan şarkıcının para kazandığını belirterek bu yöntemle yapılan paylaşımlarda herhangi bir telif kısıtlaması bulunmadığını söyledi.

Yılmaz ayrıca Sezen Aksu'nun, doğrudan şirketlere tazminat davası açmak yerine, şahıslara karşı hapis cezası verilmesi istemiyle suç duyurusunda bulunduğunu da ifade etti.

80 BİN TL TAZMİNAT TALEP EDİLDİ

S-N Müzik'in arabuluculuk sürecinde kendisinden her bir dava için ayrı ayrı maddi tazminat talep ettiğini dile getiren Yılmaz, "Bazılarından 80.000 TL’lere varan tazminatların talep edildiğini ve bazı site sahiplerinin hukuk birimleri olmaması nedeniyle bu bedelleri ödemeye boyun eğdiklerini öğrendik" dedi.

Dava sürecine ilişkin de konuşan Yılmaz, İzmir 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi’nin 9 Mart 2023’te verdiği kararla beraat ettiğini ifade ederek, S-N Müzik'in istinaf başvurusunda bulunduğunu ancak prodüksiyon şirketinin başvurusunun 16 Haziran 2023 tarihinde reddedildiğini ve kararın kesinleştiğini belirtti.

DAVA AÇTIĞI BAŞKA BİR SİTE KAPANMIŞTI

Sezen Aksu'nun prodüksiyon şirketi yine aynı sebeple Kültür Servisi adlı internet sitesine açtığı davada da, Kültür Servisi beraat etmiş ancak davadan bir süre sonra 'ekonomik koşullar' nedeniyle site kapanmıştı.

Kültür Servisi ayrıca davanın sonuçlanmasının ardından Sezen Aksu'dan özür beklediklerini ifade etmişlerdi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar