Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'nde Urfalı fotoğrafçı İmrek finalde

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'nde Urfalı fotoğrafçı İmrek finalde
2017 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin "Profesyonel güncel olaylar ve haber" kategorisinde Urfalı fotoğraf sanatçısı Paşa İmrek'in fotoğrafları layık...

2017 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin "Profesyonel güncel olaylar ve haber" kategorisinde Urfalı fotoğraf sanatçısı Paşa İmrek'in fotoğrafları layık görüldü. 

KÜLTÜR – 2017 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'nde fotoğrafçı Urfalı Paşa İmrek finale kaldı. Kazanan isimler 21 Nisan'da İngiltere'nin başkenti Londra'da açıklanacak.

2017 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri jüri üyeleri, "Savaş ve Göç" fotoğraf serisi dünyanın en iyi on kategorisinde "Profesyonel güncel olaylar ve haber" kategorisinde Urfalı fotoğraf sanatçısı Paşa İmrek'in fotoğraflarını layık gördü.

187 ülkeden gelen 227 binden fazla fotoğraf, 2017 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri'ne sunuldu. Urfalı fotoğrafçı Paşa İmrek, açıklanan Profesyonel, Açık, Gençlik ve Öğrenci Odaklı yarışmaların kısa listeye alınmış fotoğrafçıların arasında yer aldı. Paşa imrek, Professional Current Affairs & News kategorisini ve prestijli Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'nde "Yılın Fotoğrafçısı" unvanını kazanmak için yarışacak.

Fotoğraf sanatçısının Paşa İmrek’in çalışmaları, 21 Nisan 7 Mayıs tarihleri arasında Londra'daki Sony World Photography Awards ve Martin Parr 2017 Fuarı'nda ödüllerin diğer kısa listeye eklenen ve kazanan görüntüleriyle birlikte gösterilecek.

‘MAYINA BAKAN BİRÇOK İNSAN HAYATINI KAYBETTİ’

Türkiye'den finale kalan tek isim olduğunu belirten İmrek, finale kalan fotoğraflarının çekim aşamasını şu sözlerle anlattı: " Suriye savaşının başlaması ile birlikte Türkiye'ye doğru akın eden mültecileri fotoğrafladım. Türk Hükümeti'nin politikalarından kaynaklı sığınmacılar mayınlı alanlarda günlerce bekledi. O sırada mayına basıp birçok insan hayatını kaybetti. Benim şahit olduklarım da vardı. İki kardeş, bir kuzen mayına basıp hayatlarını kaybetti. Fotoğraflarımdan biri de odur. Bu çalışmanın bir ayağı da Türkiye'ye geçen insanların bölge belediyelerinin temin ettiği çadır kamplarda kalmalarıydı. Kobani IŞİD'den temizlenince geri dönüşler oldu. Onların geri dönüşü ve yıkıntılar içindeki ruh hallerini çektim. Bu 3 yıllık çalışmamdan 10 fotoğraf derleyip yarışmaya gönderdim. Fotoğraflarım "Güncel Olaylar ve Haber" dalında seçildi. Bu dalda finale kalan Türkiye'den ben varım ve diğer ülkelerden toplam 8 kişi finale kaldık."

Kazanan isimler 21 Nisan'da İngiltere'nin başkenti Londra'da açıklanacak. (dihaber)

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Öne Çıkanlar