Sultanahmet Camisi'nin 600 yıllık kapısı restore ediliyor

Sultanahmet Camisi'nin 600 yıllık kapısı restore ediliyor
Sultanahmet Camii'nin 600 yıllık kapısının restorasyonu 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak.

Artı Gerçek - 1609-1617 yılları arasında Mimar Sedefkar Mehmed Ağa'ya yaptırılan Sultanahmet Camii'nin, 2017 temmuzunda başlatılan ve etaplar halinde devam eden koruma ve restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldığı belirtildi.

İlk etap çalışmalarının Nisan 2022'de bitirildiği, Ağustos 2022'de ise ikinci etaba geçildiği bildirilen çalışmalarda ele alınan yapının minarelerinde, avlusunda ve harim içinde farklı ölçekte ihtiyaç duyulan tüm onarımlar, uzman ekiplerle gerçekleştiriliyor. Çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan caminin yakın zamanda iç kısmında kurulan iskelelerin sökülerek, yapının ortaya çıkarılan tüm özgün unsurlarının da halkın kullanımına açılacağı ifade ediliyor.

"Evliya Çelebi'nin babası Kuyumcu Zılli'den günümüze armağan"

Koruma ve Restorasyon çalışmalarını sürdüren Vkıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 600 yıllık caminin kapısının da restore edildiği belirtiliyor. Açıklamada caminin revaklı avlusuna 3 yönden bronz kapılarla girildiği, bu kapıların geometrik geçmeleri dışında, ajurlu demir menteşe klapalarının bile kazıma tekniğiyle işlendiği, kapılarda rumi desenlere yer verildiği aktarılıyor.

Üst parçalarda kitabelerin yer aldığına işaret edilen açıklamada, bu kitabelerden soldakinde, "Ey Muhammed müminleri müjdele" sağdakinde ise "Allah'tan yardım ve yakın bir fetih" yazısının yer aldığı belirtiliyor.

Sanat Tarihi uzmanlarınca eşsiz bir sanat eseri olarak değerlendirilen kapı kanatlarını, diğer avlu yan kapıları gibi, ünlü vakanüvist Evliya Çelebi'nin babası, kuyumcu Zılli'nin yaptırdığı bilgisi paylaşılıyor.

Altı minareli cami olma özelliğiyle öne çıkan eserin restorasyonunun titizlikle devam ettiğini vurgulayan VGM uzmanları, kapıların yanı sıra genel restorasyonun da 2023'ün ilk çeyreğinde tamamlamış olacağı belirtiliyor. (AA)

Öne Çıkanlar