The Crown'ın son sezonundan çıkartılan sahneyle ilgili açıklama: 'Anlatmak istediğimiz hikayede yeri yoktu'

The Crown'ın son sezonundan çıkartılan sahneyle ilgili açıklama: 'Anlatmak istediğimiz hikayede yeri yoktu'
Yayınlanma:
A+ A-
The Crown'un son sezonunda Prenses Diana'nın cenaze sahnesinde, Prensesin kardeşi Earl Spencer'ın konuşmasına yer verilmemesi tepki çekti. Sahneyi senaryodan çıkartan yapımcı Suzanne Mackie, "Anlatmaya çalıştığımız şeye uymuyordu" dedi.

Artı Gerçek - Netflix orijinal yapımı The Crown'un, 90'lı yılların popüler kültür ikonu olan ve ölümü yıllarca konuşulan Galler Prensesi Diana'nın hikayesini merkeze alan son sezonu, Prensesin cenaze sahnesiyle gündemde.

Diana Spencer'ın cenazesinde yaşanan ve o dönem çok konuşulan bir olaya dizinin cenaze sahnesinde yer verilmemesi tepki çekti. Söz konusu sahnenin neden dahil edilmediğine dair açıklama geldi.

'OLAYI DAMATİZE ETMEMEK HİKAYEYE DAİR BİR TERCİHTİ'

Dizinin yönetici yapımcısı Suzanne Mackie "Olayı dramatize etmemenin hikayeye dair bir tercih olduğunu" açıkladı. Mackie ayrıca, insanların zihninde hala taze olan olan cenaze görüntülerinin drama için yeniden çok fazla sahnelenmesinin 'müdahaleci' olacağını söyledi.

6. sezonun ilk kısmı 16 Kasım Perşembe günü Netflix'te yayımlandı ve ilk 4 bölüm Diana'nın 1997'de 36 yaşındayken trafik kazasıyla trajik bir şekilde ölmesine yol açan olayları ele alıyor.

Galler Prensesi'nin cenaze töreni Westminster'daki Aziz Peter Kilisesi'nde gerçekleşmiş ve törene 2 bin kişi katılmıştı. Törende yakın arkadaşı Elton John "Candle in the Wind" şarkısının sözlerini Diana'nın yasını tutacak şekilde değiştirerek yeni bir versiyonla söylemiş ve Diana'nın artık Earl unvanına sahip olarak Earl Spencer diye anılan kardeşi Charles Spencer ünlü bir konuşma yapmıştı.

Independent'ın haberine göre, The Crown'un cenaze töreninin sahnelendiği 4. bölümde bu konuşma yer almazken, yapımcı Suzanne Mackie "bunu dramatize etmemenin hikayeyi anlatma biçimine dair bir tercih olduğunu" açıkladı. Mackie anma konuşmasını önce dahil edip sonra çıkartmaya karar verdiklerini ifade etti.

'YARATTIĞIMIZ HİKAYE AÇISINDAN BUNA YER YOKTU'

Mackie şöyle devam etti:

"Dürüst olmak gerekirse, çok fazla hikaye var ve hangi temaları işleyeceğinizi seçmeniz gerekiyor. O konuşma beni her zaman büyülemiştir. Güzel bir konuşmaydı, çok dokunaklıydı ve çok etkileyiciydi. Onu izlediğimi ve çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Sadece, yarattığımız hikaye açısından bakıldığında buna yer yoktu."

Öte yandan 4. bölüm William ve Harry'nin annelerinin cenaze törenindeki yürüyüşlerini gösteriyor. Earl Spencer'ın daha önceki bir röportajında Diana'nın çocuklarından bunun istenmesini "çok tuhaf ve zalimce bir şey" diye nitelendirdiği olay uzun süre tartışma konusu olmuştu.

Prens Harry bu yılın başlarında yayımlanan otobiyografisi Spare'de (Yedek), tören alayı sırasında kendisini "uyuşmuş" hissettiğini açıkladı. Harry, "Yumruklarımı sıktığımı hatırlıyorum" diye yazdı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar