26'ncı Uçan Süpürge Film Festivali'nde 'Totem' sürprizi: Meksikalı yönetmen Lila Aviles izleyicilerle buluştu

26'ncı Uçan Süpürge Film Festivali'nde 'Totem' sürprizi: Meksikalı yönetmen Lila Aviles izleyicilerle buluştu
Yayınlanma:
A+ A-
26'ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde sona yaklaşılırken hafta boyunca gösterimlerde sürpriz konuklar ağırlandı. Festivalin merak edilen yapımlarından Totem'in yönetmeni Lila Aviles filminin gösterimi sonrası izleyicilerle buluştu

Deniz ÇAKMAK


Artı Gerçek - 26'ncı Uçan Süpürge Film Festivali'nde gösterimi gerçekleştirilen Meksika yapımı Totem filminin gösterimine, yönetmen Lila Aviles sürpriz konuk olarak katıldı.

Ankara Büyülü Fener Sineması'nın ev sahipliğinde gerçekleşen festivalde, 73'ncü Berlin Film Festivali'nin (Berlinale) de favorilerinden biri olarak gösterilen 'Totem'e seyircinin ilgisi büyüktü.

Festivalin Program direktörü Nil Kural, gösterim başlamadan önce salona gelerek izleyicilere yönetmen Aviles'in film çıkışı soru-cevap etkinliğine katılacağını duyurdu. Aviles gösterimin ardından seyircilerden gelen soruları yanıtladı.

'KIZIMIN YAŞADIĞI KAYIPTAN YOLA ÇIKARAK YAZDIM'

Filmin yaratım sürecine ilişkin bir soruyla başlayan etkinlikte Aviles, 'Totem'in ikinci filmi olduğunu söyleyerek doğrudan kendi kızının yaşadığı kayıptan yola çıkarak senaryoyu yazdığını ifade etti.

whatsapp-gorsel-2023-06-07-saat-17-14-51.jpg

Aviles konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Bu hikayenin epey uzun bir geçmişi var. Benim ikinci filmim. Her şeyden önce evin ve ailenin ne demek olduğuna dair bir film yapmak istedim. Kızımla aramdaki patikayı anlamak istedim. Kızım kendi hikayesinde korkunç bir kayıp yaşadı ama ben onu farklı bir şekilde anlatmak istedim."

Filmde kapalı alanda, dar bir kadrajla çekilen görüntülerin, filmin anlatısına dair bilinçli bir teknik tercih olup olmadığına ilişkin soruyu da yanıtlayan Aviles, " Siz yönetmen olarak bir şekilde karar veriyorsunuz. Sürekli bir şeylere evet evet evet, bir şeylere hayır hayır diyorsunuz. Ama günün sonunda bunların hepsi değişebiliyor. Evet dar bir kadraj kullanmayı bilinçli olarak tercih ettim. Tüm evi görmek değil, aile arasındaki bağlara odaklanmak istedim" dedi.

'FİLMDEKİ EVİ BİR MİKROKOZMOZ OLARAK TASARLADIM'

Seyircilerden birinin, Aviles'in bu filmi yaparak hem tecrübe ettiği acıyı kalıcılaştırdığını fakat öte yandan bunun iyileştirici de olabileceği hakkındaki yorumu üzerine de konuşan yönetmen şunları söyledi:

"Hepimiz çok zor zamanlardan geçiyoruz ama hayatın muhteşem yanlarından biri gölgelerin yanında daima ışık da olması. Bazı günler vardır sonsuzluk kadar uzun sürer ama çok önemlidir. Benim için de bunun üzerine yeniden düşünmek eve dönmek gibiydi."

whatsapp-gorsel-2023-06-07-saat-17-14-56.jpg

Filmin ana karakteri olan 7 yaşındaki Sol'ün gözünden anlatılan hikayede, baş karakter olan çocuğun doğayla ve diğer canlılarla olan ilişkisine dikkat çeken izleyicilerden birinin sorusunu yanıtlayan Aviles, insanların unuttukları temel bağların bilinçdışı süreçlerde hala sürdüğünü söyleyerek " Bu evi bir mikrokozmoz olarak tasarladım. İnsanın doğayla ilişkisi de böyle. Bazen insanlar olarak hayvanlardan geldiğimizi unutuyoruz ama aslında bilinçdışında farkındayız, bunu biliyoruz. Biraz bunun önemini yeniden hatırlatmak istedim."

2023 Berlinale'de Ana Yarışma kategorisinde Altın Ayı için yarışan filmlerden biri olan Totem, bu yıl aynı yarışmadan Ekümenik Jüri Ödülü'yle dönmüştü.

Totem'in yıl boyunca gösterildiği festivallerde aldığı ödüller şöyle:

2023 Cinelatino de Toulouse - İzleyici Ödülü

2023 Hong Kong Uluslararası Film Festivali- Firebird Ödülü (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar