Türkiyeli şair kadınlardan Mahsa Amini paylaşımı

Türkiyeli şair kadınlardan Mahsa Amini paylaşımı
Türkiyeli şair, yazar ve müzisyenlerden oluşan sanatçı kadınlar bir araya gelerek İran’da direnen kız kardeşlerine destek mesajı yayımladı.

Mehmet ALTUN

ARTI GERÇEK- Türkiyeli şair kadınların öncülüğünde yazar, müzisyen ve sanatçı kadınlar bir araya gelerek İran’da molla rejimine direnen kız kardeşleriyle dayanışma mesajlarını paylaştılar.

Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından öldürülmesinin ardından tüm dünyada kadınların direnişine kısa birer performansla destek veren kadınlar, Türkçe, Kürtçe, İngilizce olamak üzere üç dilde yazılmış; "Mahsa Amini'den Sonra Her Şey Bir Saç Teline Bağlı/Pîştî Mahsa Amînî her tişt bi serê tayek va giredaye/Everything is bound to a hair strand after Mahsa Amini" dizelerinin altına kendi mesajlarını da ekleyerek dayanışma çağrılarını ortaya koydu.

Kadınlar, beyaz giysileriyle karanlık molla rejimine mesaj verirken; bir dize, bir cümle ya da 30 saniyelik kısa bir performansla seslerini yükselttiler.

Şairler, yazarlar, müzisyenler ve sanatçı kadınlar, Mahsa Amini’nin ve sonrasında onlarca kadının rejim güçleri tarafından katledilmesine karşı "asla yalnız yürümeyeceksin" diyerek "Yaşam Kadın Özgürlük/ Jin Jiyan Azadi" diyen İranlı kız kardeşlerinin yanında olduklarını ilettiler.

Kadınların İranlı kız kardeşlerine destek videolarının bazıları şöyle:

Performansa katılanların isimleri ise şöyle:

Sude Öztürk, Yaprak Yıldırım, Arife Kalender, Asuman Susam, Betül Dünder, Betül Tarıman, Birhan Keskin, Çağla Meknuze, Defne Sandalcı, Deniz Durukan, Emel İrtem, Figen Şakacı, Gülce Başer, Meryem Coşkunca, Moero Ekibi (Selcan Peksan, Ece Eldek, Anita Sezgener, Fatma Nur Türk, Sevinç Çalhanoğlu), Nilay Özer, Pelin Özer, Sena Türkmen, Gülce Başer, Elif Karık, Petek Sinem Dulun, Serap Erdoğan, Şeyda Üzer, Bengü Özsoy.

200842.jpg

NE OLMUŞTU?

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Amini'nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında başlayan gösteriler, ülkenin birçok kentine yayıldı.

İran devlet televizyonu gösteriler sırasında aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyururken, İran İnsan Hakları Örgütü, ölü sayısının 83 olduğunu duyurdu.

Öne Çıkanlar