TÜYAP İstanbul Fuarı iki yıllık aradan sonra tekrar yapılacak

TÜYAP İstanbul Fuarı iki yıllık aradan sonra tekrar yapılacak
Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, iki yıllık pandemi arasından sonra 39. kez kitapseverlerle buluşacak. Fuar, Beylikdüzü'ndeki Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde, 3-11 Aralık tarihlerinde arasında gerçekleştirilecek.

Artı Gerçek - İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde (Büyükçekmece) yapılacak fuar, yurtiçi ve yurtdışından yayınevlerini, yazarları okurlarla buluşturacak. Yüzlerce kültür etkinliğine ve binlerce imza gününe ev sahipliği yapacak. Fuarın bu yılki sloganı "Kitap Şehre Dönüyor" olacak.

051805723-fuar-kulturmax-sb.jpg

2022 YILI ONUR YAZARI NAZLI ERAY

Fuarın programına ilişkin gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan TÜYAP Fuarlar Yapım AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “2019’da kaldığımız yerden devam ediyoruz. ‘Kitabın Büyülü Dünyası’ temasıyla gerçekleşecek fuarımızda 1000’e yakın yayınevi, marka, kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu yer alacak, 750 binin üzerinde ziyaretçinin yoğun ilgisini bekliyoruz. Onur yazarımız Nazlı Eray’ın yanı sıra çok sevilen yazarlar ve çizerler çeşitli etkinliklerle ziyaretçilerimizle buluşacak” dedi.

YAYIMLANAN KİTAP SAYISINDA ‘DÜNYADA 5. SIRADAYIZ’

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ise basın toplantısındaki konuşmasında yayıncılığın zor bir dönemden geçtiğini dile getirdi. Kocatürk, “Okuyucunun kitapla sıkı bir bağı var” derken, yılda yayımlanan kitap sayısında Türkiye’nin dünyada 5. sırada olduğunu söyledi.

kitapfuar.jpg

‘KÂĞIT ÜRETİLMİYOR’

Kocatürk, sorulan bir soru üzerine ekonomik kriz ortamından yayınların nasıl etkilendiğini de anlattı. Yayıncıların sadece hammaddede yüzde 300’ü aşan artışla mücadele ettiğini söyleyen Kocatürk, Türkiye’nin kâğıt fabrikalarının kitap kâğıdı üretmediğini söyledi.

Kocatürk, geçen yıllarda 25 TL olan bir kitabın bu yılki fiyatının 60 TL’den fazla olduğuna dikkat çekerek, yine de başka sektörlere göre artışların yayınevleri tarafından kârdan feragat edilerek sınırlı tutulduğunu dile getirdi. Kocatürk, yayıncıların kamu hizmeti yaptığını söyleyip devletin mutlaka destek vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

thumbs-b-c-a4b52a98a525bf11bf5d31aa9bfe62ea.jpg

‘FUARA KATILAMIYORUZ’

Kimi yayıncılar stant ücretlerinin yüksekliği nedeniyle 39. İstanbul Kitap Fuarı’na katılamayacaklarını açıklandı.

Yayınevlerinden yapılan açıklamalarda, fuarın metrekare ücretlerinin ve diğer giderlerinin çok yüksek olması ve buna eklenen fuar şirketinin katı fiyat politikası, yayınevi olarak fuara katılımları imkânsız hale getirdiği ifade ediliyor. Başlangıcından bu yana İstanbul Kitap Fuarı’nın parçası olmuş, yazarları fuarın onur yazarı olmuş bazı yayınevleri ilk kez İstanbul Kitap Fuarı’na katılamayacak.

Öte taraftan fuar yönetimi adına basın toplantısında konuşan İlhan Ersözlü ise konuyla alakalı bir soruya, stant ücretlerinin olması gerekenden daha düşük olduğu yanıtını verdi.

kapak-051840-001.jpg

FUAR HAKKINDA

"39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı" 3-11 Aralık'ta Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek.

Kitapseverlerin pek çok yayınevini bir arada bulma ve sevdikleri yazarlarla tanışma fırsatı bulacakları fuara, yurt içi ve yurt dışından bine yakın yayınevi ile sivil toplum kuruluşu katılım sağlayacak.

"Kitabın Büyülü Dünyası" temasıyla gerçekleşecek fuarda fantastik edebiyata, bilim kurguya ve büyülü gerçekçilik akımına odaklanılacak.

İstanbul Kitap Fuarı'nda, (TEDA) kapsamında yerli ve yabancı yayınevleri arasında ikili iş görüşmeleri yapılacak.

Fuarda ayrıca Yunanistan, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan ve Kosova'nın da içinde bulunduğu odak pazar ülkelerinden yetkililer, katılımcı yayınevleri temsilcileriyle birebir görüşmeler gerçekleştirecek, telif alışverişinde bulunacak. Almanya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Romanya'dan yayınevleri de fuarın uluslararası salonunda yer alacak.

Fuar; panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinden oluşan 300'e yakın kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak. Düzenlenecek etkinlikler ve imza günlerinde 2 bine yakın yazar, okurlarıyla buluşma fırsatı bulabilecek. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar