Uluslararası Booker Ödülü'nü Jenny Erpenbeck kazandı

Uluslararası Booker Ödülü'nü Jenny Erpenbeck kazandı
Uluslararası Booker Ödülü'nün bu yılki kazananı Jenny Erpenbeck oldu. 'Kairos.' romanıyla ödüle layık görüldü. Erpenbeck, bu ödülü kazanan ilk Alman yazar oldu.

Artı Gerçek - Jenny Erpenbeck, Doğu Almanya'nın son yıllarında yaşanan karmaşık ve kaderci bir aşk ilişkisini konu alan "Kairos" adlı romanıyla salı akşamı Uluslararası Booker Ödülü'ne layık görüldü.

ZDFheute'nin aktardığı habere göre, Doğu Berlinli yazar, ödülü, kitabını İngilizceye çeviren Michael Hofmann ile paylaşıyor.

Ödül jürisinde bu yıl William Kentridge, Natalie Diaz, Eleanor Wachtel, Romesh Gunesekera and Aaron Robertson ve Hugo Glendinning yer aldı. Kazanan esere verilecek 50,000 sterlin değerindeki para ödülü yazarı ve çevirmeni arasında eşit şekilde bölünecek. Ayrıca kısa listeye giren yazar ve çevirmenlere de ayrı ayrı 2.500 sterlin armağan edilecek.

Yazarın Kairos. romanı, Mayıs 2023'te Can Yayınları etiketiyle basıldı.

Romanın konusu:

Aşkı ölümlülerin yüreğine kim düşürür – Eros mu, uğurlu anların tanrısı Kairos mu?

Yıl: 1986, Kasım ayı başları. Yer: Doğu Berlin. Otobüste göz göze gelen Katharina ile Hans tanışıp birbirlerine âşık olurlar. Şimdiyse Katharina’nın Hans’la geçirdiği günlerden geriye iki koli kalmıştır. Katharina kolileri karıştırırken, birlikte geçirdikleri zamanı hatırlar. Hans aralarındaki ilişkinin sınırlarını ve kurallarını belirleyebilecek kadar tecrübeli, Katharina ise ona körü körüne bağlanacak kadar tecrübesizdir. Zamanla aşkları toksik bir ilişki yumağına saplanır. Bu arada komünizmin gri şehri Doğu Berlin, iki kutuplu dünyanın sonunu getirecek ve iki Almanya’yı birleştirecek ayaklanmaya doğru koşmaktadır.

Jenny Erpenbeck, Kairos.’ta arzu, saplantı ve şiddet arasındaki görünmez sınırları görünür işaretlere dönüştürüyor. Kairos., siyasi ve toplumsal gerçekliğin kendini bireyin özel alanına nasıl dayattığını anlatan sarsıcı bir roman.

2024 Uluslararası Booker Ödülü Uzun Listesi

Not a River
Yazar: Selva Almada, Çevirmen: Annie McDermott

Simpatía,
Yazar: Rodrigo Blanco Calderon, Çevirmen: Noel Hernández González ve Daniel Hahn

Kairos
Yazar: Jenny Erpenbeck, Çevirmen: Michael Hofmann

The Details

Yazar: Ia Genberg, Çevirmen: Kira Josefsson

White Nights
Yazar: Urszula Honek, Çevirmen: Kate Webster

Mater 2-10
Yazar: Hwang Sok-yong, Çevirmen: Sora Kim-Russell ve Youngjae Josephine Bae

A Dictator Calls
Yazar: Ismail Kadare, Çevirmen:John Hodgson

The Silver Bone
Yazar: Andrey Kurkov, Çevirmen: Boris Dralyuk

What I’d Rather Not Think About
Yazar: Jente Posthuma, Çevirmen: Sarah Timmer Harvey

Lost on Me
Yazar: Veronica Raimo, Çevirmen: Leah Janeczko

The House on Via Gemito
Yazar: Domenico Starnone, Çevirmen: Oonagh Stransky

Crooked Plow
Yazar: Itamar Vieira Junior, Çevirmen: Johnny Lorenz

Undiscovered
​Yazar: Gabriela Wiener, Çevirmen: Julia Sanches.

JENNY ERPENBECK KİMDİR?

1967’de Doğu Berlin’de doğdu. 1988-1990 yılları arasında Berlin Humboldt Üniversitesi’nde tiyatro öğrenimi gördü. 1990-1994 arasında ise Hanns Eisler Müzik Yüksekokulu’nda Ruth Berghaus, Heiner Müller ve Peter Konwitschny’nin öğrencisi olarak müzik tiyatrosu yönetmenliği eğitimi aldı. Bir süre Graz Operası’nda reji asistanı olarak çalıştı. 1990’lı yıllarda öykü ve oyun dallarında ürün verdi. 2008’de yayımladığı ilk romanı Gölün Sırrı’yla dikkat çekti. Ses getiren bu romanı 2012’de Bütün Günlerin Akşamı, 2015’te ise Gidiyor, Gitti, Gitmiş adlı romanları izledi. Erpenbeck’in eserleri bugüne dek otuzu aşkın dile çevrildi. Mainz Bilimler ve Edebiyat Akademisi ve PEN Almanya üyesi olan Jenny Erpenbeck, Berlin’de yaşıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar