UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Harran'da yeni keşifler

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Harran'da yeni keşifler
Yayınlanma:
A+ A-
Dünyanın en eski yerleşimlerinden kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Şanlıurfa'nın Harran ilçesindeki kazı çalışmalarında, 8 yüzyıllık Harran Medresesi'nin avlu, kuyu ve platformu gün yüzüne çıkarıldı.

Artı Gerçek - Bilimsel faaliyetleri sürdüren Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, bu yılki kazı faaliyetleri sırasında M. Ö. 6 binli yıllardan bugüne kadar kesintisiz yerleşim yeri olan, hatta bir dönem Asurlular ve Emeviler'e başkentlik bile yapan tarihi bölgede gerçekleştirilen çalışmaların, ciddi bir potansiyeli ortaya koyduğunu söylüyor.

3.jpg

Tarihi Ulu Cami yakınında bulunan Harran Medresesi'nin bilim tarihi açısından büyük önem taşıdığını anlatan Önal, alanda daha önce yol ve koridor ile ders odalarının bulunduğun hatırlatıyor.

5.jpg

Harran'da, kazıların kuzey kesimde titiz ve yoğun bir şekilde devam ettiğini anlatırken şu bilgileri aktarıyor:

"Medresenin avlusu oldukça geniş, etrafında da revaklar bulunuyor. Revaklar da avludan 10 cm yukarıda bulunuyor, Harran Medresesi yaklaşık 8 asırlıktır. Avlunun ortasında bulunan yaklaşık 70 santim yüksekliğinde podyumu ortaya çıkardık. Bu podyumun öğrenciler ve hocalar tarafından sohbet ve ders amaçlı kullanıldığını düşünüyoruz. Oldukça geniş podyum bu amaçla kullanılmış olmalı."

4.jpg

Kuyunun yaklaşık 13 metre yüksekliğinde ve oldukça zarif bir yapıda olduğunu belirten Önal, "Kuyudan suyu çekmeye yarayan düzenek sistemine ait sütunlar var. Bunu, şu an toprak altındaki diğer parçalarını da bulup sütün ve su sisteminin tamamını restore edip ayağa kaldıracağız." Diyor.

1.jpg

ÜZERİNDE YAŞAMIN SÜRDÜĞÜ AZ SAYIDAKİ ANTİK ŞEHİRLERDEN BİRİSİ

Harran’ın dünyada şu anda üzerinde yaşam olan çok önemli, ÇOK az sayıdaki antik şehirlerden biri olduğuna dikkat çekiliyor. Günümüze kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Harran’ın dünya bilim ve eğitim tarihi de çok büyük önem taşıyor. Zira Harran hem Asurlular'a hem Emeviler'e başkentlik yapmış bir kent olma niteliğini taşıyor. (AA)

2.jpg

whatsapp-image-2022-11-29-at-14-omp9-jpg.jpg

whatsapp-image-2022-11-29-at-14-7jzm-jpg.jpg

Öne Çıkanlar