Urfa konseri iptal edilen İlkay Akkaya’dan açıklama: Suç varsa yargıya taşınması gerekir

Urfa konseri iptal edilen İlkay Akkaya’dan açıklama: Suç varsa yargıya taşınması gerekir
Yayınlanma:
A+ A-
Urfa konserine valilik kararıyla iptal edilen sanatçı İlkay Akkaya karara tepki göstererek, ‘Sağ kaldığım sürece şarkı söylemeye devam edeceğim' dedi.

+GERÇEK-Sanatçı İlkay Akkaya, 25 Eylül’de Urfa’da vereceği konserin valilik tarafından "uygun görülmediği" gerekçesiyle iptal edilmesine karşı basın açıklaması yaptı.

Akkaya’nın havalimanında yaptığı açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) il örgütleri temsilcileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri de destek verdi.

Diyarbakır konserinin arından Urfa GAP Havalimanında açıklama yapan Akkaya, "Konserin yasaklanması hukuki değil. Eğer bir suç varsa bunun yargıya taşınması gerekir" dedi.

   

‘ŞARKI SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİM’

Konserin yasaklanmasına karşı dava açıldığını belirten Akkaya, şöyle konuştu:

"İlk kez dinleyiciler yürütmenin durdurulması için dava açtı. Konserin yasaklanması hukuki değil. Eğer bir suç varsa bunun yargıya taşınması gerekir. Türkiye'de canlı bombalar katliamlar yapıldı yüzlerce canımız hayatını kaybetti. Yetkililer 'Suç olmadan biz bir şey yapamıyoruz' dediler. Şimdi bende aynı şeyi kendim için istiyorum. Suç yokken en temel hakkım ifade hakkım engellendi, yargıya taşındı. Bu konser şimdi olmazsa bir sonraki ay, bir sonraki hafta, olmazsa bir sonraki ay yapacağımı belirtmek istiyorum. Sağ kaldığım sürece şarkı söylemeye devam edeceğim."

Öne Çıkanlar