Üvercinka Tiyatro Festivali'ne Özdemir Nutku Tiyatro ödülü: 'Festivalin karşılık bulması bizim için büyük bir başarı'

Üvercinka Tiyatro Festivali'ne Özdemir Nutku Tiyatro ödülü: 'Festivalin karşılık bulması bizim için büyük bir başarı'
Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri'nde bölge özel ödülü bu yıl Üvercinka Tiyatro Festivali'ne verildi. Festivalin yürütücüsü Fatih Taşdemir, "Bu aldığımız ilk ödül değil ama emeğimizi Van’ın dışındaki insanların da görmesi bizim için çok önemli" dedi.

Zelal Sahidenur SARİ


VAN- Ege Tiyatrolar Birliği tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Ödenekli ve ödeneksiz tiyatroların değerlendirildiği ödüllerde bu yıl 35 ödül verildi.

İzmir’deki törende bölge özel ödülü, 2023 yılında Van’da düzenlenen Üvercinka Tiyatro Festivali'ne verildi. Artı Gerçek'e konuşan festivalin yürütücüsü Fatih Taşdemir, "Festivalimizin ulusal ve uluslararası alanda karşılık bulması bizim için büyük bir başarı" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-07-08-saat-13-09-27-af31041c.jpg

'ÖDÜL BİZLERİ ÇOK MUTLU ETTİ'

Üvercinka Tiyatro Festivali adına İzmir’deki ödül törenine katılan Taşdemir, "Türkiye’nin en ucunda, Van’da düzenlediğimiz festivalimizle böylesi prestijli bir ödüle layık görülmek bizi çok mutlu etti. Bu aldığımız ilk ödül değil ama emeğimizi Van’ın dışındaki insanların görmesi ve takdir toplaması bizim için çok önemli. Festivalimizi düzenlerken oldukça zorlanıyoruz. Yaptığımız işin bizce çok karşılığı var ama bürokraside pek bir karşılığı yok" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-07-08-saat-13-09-26-6a146fcd.jpg
Üvercinka Tiyatro Festivali'nin yürütücüsü Fatih Taşdemir

'BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR BAŞARI'

Festivali düzenlerken yaşadıkları zorluklara değinen Taşdemir, "Yaşadığımız şehrin hem fiziki alt yapısı hem de ekonomik alt yapısı oldukça sıkıntılı. Sadece biletten beslenen bir iş yapamıyorsunuz. Çünkü çok uzak bir yerdesiniz. Türkiye’nin en ucundasınız ve bunun çok ciddi bir maliyeti var. Ulaşım, konaklama, yeme-içme kalemleri oldukça yüksek. Batıda oynanan bir oyun için harcanan paranın iki katını harcamak zorundasınız. Burada ciddi anlamda bir kurum desteğiniz yok. Ama buna rağmen festivalimizin ulusal ve uluslararası alanda karşılık bulması bizim için büyük bir başarı" diye konuştu.

TİYATRONUN DUAYENLERİ FESTİVALE KATILMIŞTI

2023 yılında üçüncüsü düzenlenen Üvercinka Tiyatro Festivali, 2022 yılında hayatını kaybeden Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi Üyesi ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Ragıp Ertuğrul’un anısına düzenlenmişti. Festival kapsamında 17 tiyatro oyunu sahnelenmiş, kentin farklı yerlerinde söyleşiler ve atölyeler yapılmıştı. Tiyatronun önemli isimlerinden Nazan Kesal, Süheyl ve Behzat Uygur, Müge Saut, Aytaç Topuz, Turgay Ön, Cüneyt Yalaz, Kamer Yıldız Ok, Ayşegül Yalçıner gibi daha birçok isim festivale katılmıştı.

whatsapp-gorsel-2024-07-08-saat-13-09-26-16ae429b.jpg

ÜVERCİNKA AKADEMİ

2016 yılında 'Sanat hoştur' sloganıyla kurulan Üvercinka Akademi, 2018, 2019 ve 2023 yıllarında düzenlediği Üvercinka Tiyatro Festivali ile adından sıkça söz ettirmiş ve birçok önemli ismi Van’da ağırlamıştır. Haldun Dormen, Rutkay Aziz, Yurdaer Okur, Levent Ülgen, Deniz Çakır, Derya Alabora, Özge Arslan, Ferda Kaynar, Betül Arım, Cansu Fırıncı Üvercinka Tiyatro Festivali’ne katılan isimlerden sadece birkaçı. Van’da sahnesi bulunan özel bir tiyatro olan Üvercinka Akademi, 'Rakı Şişesinde Balık Olsam', 'Ceza Sömürgesi', 'Korkusuz Lupi', 'Domuz Ahırı', 'Birkaç Dakika Önce Saat 4' isimli oyunları hazırlamış ve sahnelemiştir.

Öne Çıkanlar