Venedikliler, turistlere paralı giriş uygulamasını protesto etti

Venedikliler, turistlere paralı giriş uygulamasını protesto etti
Turist akını nedeniyle geçen yıl UNESCO'nun "Tehlike Altındaki Dünya Mirası" listesine girmekten kıl payı kurtulan Venedik'te turist girişlerine paralı bilet uygulaması getirildi. Uygulamanın sorunu çözmeyeceğini düşünen Venedikliler kararı protesto etti.

Artı Gerçek - Dünyanın önde gelen turizm kentlerinden Venedik'te alınan bir kararla, İtalya'da resmi tatil olan 24 Nisan'da başlayan ve 29 gün boyunca geçerli olacak paralı girişlerin 5 euro olarak belirlenmesine Venedik sakinlerinden itiraz geldi.

Sistem günübirlik turistlerin şehirde yol açacağı kalabalığı önlemeyi hedefliyor ancak Venedikliler bu ücretin ve uygulamadaki karışıklıkların sorunu çözmeyeceği görüşünde.

PROTESTO GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ

Venedik, tatil günü dolayısıyla şehirdeki kanalları doldurması beklenen turist kalabalığını azaltmak amacıyla perşembe günü turistler için şehre girişleri paralı hale getiren dünyanın ilk şehri oldu. Ancak belirlenen 5 euroluk ücret, bir tema parkında yaşamak istemediklerini söyleyen bazı Venediklilerin protestolarına neden oldu.

whatsapp-image-2024-04-25-at-16-0jik-jpg.webp

ŞEHRİN GİRİŞLERİNE UYARI TABELALARI YERLEŞTİRİLDİ

Tren istasyonunun dışında ve girişteki yaya köprüsünün yanında ziyaretçileri Venedik'in dar geçitlerine dalmadan önce 5 euroluk yeni ücreti ödemeleri gerektiği konusunda uyarı tabelaları yerleştirildi. Turizm ve sosyal uyumdan sorumlu belediye meclis üyesi Simone Venturini, uygulamanın Venedik'te yaşayanlar ile günübirlikçiler arasında "yeni bir denge" kurulmasına yardımcı olacağını söylese de şehirde yaşayan yüzlerce yerel protestocu farklı düşünüyor.

1920x1080-cmsv2-226ab856-d4d6-5096-b30f-a7161f2f7369-8391778.webp

'TURİZM AKININI DURDURMAK İÇİN HİÇBİR ŞEY YAPMAYACAK'

Bölge sakinlerinden Cristina Romieri, "Bu tedbire karşıyız çünkü aşırı turizmi durdurmak için hiçbir şey yapmayacak. Üstelik o kadar çok istisnası olan karmaşık bir düzenleme ki, uygulanması da zor olacak." dedi.

Belediye Sarayı'ndaki muhalif bir grubun üyesi olan ve kent sakinlerinin protestolarına katılan Giovanni Andrea Martini de, "Venedik'in bir müzeye, bir tema parkına dönüşmesi nedeniyle üzücü bir gün" diye konuştu.

'VENE-LAND İÇİN BİLETE HAYIR'

"Vene-Land için bilete hayır" yazılı pankartlar taşıyarak "Burada yaşıyoruz ve burada kalıyoruz" sloganları atan birkaç yüz kişilik protestocu grup, yeni düzenlemeye karşı olduklarını ifade etmek üzere Venedik'in ana meydanlarından birinde yürüyüş düzenledi.

25 Nisan İtalya'da ulusal tatil ve bu yıl, 29 gün boyunca sabah 8.30'dan akşam 4.30'a kadar lagün şehrine giriş yapmak isteyenlerin bilet almaları gerekiyor. Rezervasyonlar nternet üzerinden yapılıyor ancak akıllı telefonu olmayanlar için de bir stant bulunuyor.

Şehir girişlerinde turnike olmamasına rağmen, müfettişler rastgele kontroller yapacak ve kayıt yaptırmayanlara 50 ila 300 Euro arasında para cezaları kesecek. Ancak perşembe günü kente gelen İtalyan turistler, ziyaretçilerden bir kez daha ücret alınmasının adil olmadığını söyledi.

İtalya'nın güneyindeki Lecce kentinden gelen Gabriella Pappada, "Venedik'in dünyanın en güzel şehri olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle düşük bütçeli bir insanı buraya gelip bir iki saatliğine bu şehrin tadını çıkarma fırsatından mahrum etmek kesinlikle bu turistler için bir utançtır" dedi.

whatsapp-image-2024-04-25-at-16-jyqd-jpg.webp

İTALYA TURİST AKIŞINI YÖNETMEK İSTİYOR

Bu girişim, turist akışını yönetmek için İtalya genelinde alınan bir dizi önlemden biri. Bir belediye yetkilisi, geçen yıl yaklaşık 20 milyon kişinin Venedik'i ziyaret ettiğini ve bunların yaklaşık yarısının otellerde veya tatil evlerinde gecelediğini söyledi. Bu akın, şu anda yaklaşık 49 bin olan yerleşik nüfusu gölgede bırakıyor. Otel rezervasyonu olanlar ve 14 yaşından küçük ziyaretçiler giriş ücreti ödemek zorunda değiller, ancak yine de önceden kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Bölge halkıının, öğrencilerin ve işçilerin muaf olduğu düzenleme, Venedik'in geçen yıl UNESCO'nun "Tehlike Altındaki Dünya Mirası" listesine alınmaktan kıl payı kurtulması sonrası alınan önlemlerden biri.

YOLCU GEMİLERİNİN ŞEHRİN LAGÜNÜNE GİRMESİ YASAKLANDI

UNESCO geçen yılki uyarısında, kentin hassas ekosisteminin kitle turizmi tarafından boğulma riskiyle karşı karşıya olduğu yönündeki endişelerini dile getirmişti.

Giriş ücreti uygulamasının yanı sıra şehir, büyük yolcu gemilerinin Venedik lagününe girmesini yasakladı ve turist gruplarının büyüklüğüne yeni sınırlamalar getirdi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar