Votka Limon filminde rol alan dengbêj Feyzoyê Rizo vefat etti

Votka Limon filminde rol alan dengbêj Feyzoyê Rizo vefat etti
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın Krasnodar kentinde yaşayan ve mide kanseri tedavisi gören dengbêj Feyzoyê Rizo, 59 yaşında vefat etti.

Artı Gerçek - İki yıldır mide kanseri tedavisi gören ve son günlerde sağlık durumu ağırlaşan Rizo, bu sabah vefat etti. Rizo’nun cenazesi yarın Krasnodar kentinde defnedilecek.

FEYZOYÊ RIZO HAKKINDA

Denbêj Şeroyê Biro ve Mecîdê Faris’in yeğeni olan Rizo, 1954 yılında Ermenistan’ın başkenti Erîvan’ın Vermezyara köyünde doğdu. Êzidî Kürtlerinden olan Rizo’nun ailesi 1915'teki Ermeni Soykırımı'ndan sonra, ilk olarak Îdir’e, daha sonra yeniden Ermenistan’a göç etti. Rizo'nun sesi, 26 yıl boyunca Erivan radyosundan tüm Kürdistan'a yayıldı. Rizo, 2003 yılından sonra Kürdistan’ın birçok kentinde düzenlenen festivallere katılarak, Egidê Cimo ile birlikte sahne aldı. Rizo, Hiner Saleem'in 'Vodka Lemon' (Votka Limon) filminde de yine Cimo ile yer almıştı.

Denbêj Şeroyê Biro ve Mecîdê Faris’in yeğeni olan Rizo, 1954 yılında Ermenistan’ın başkenti Erîvan’ın Vermezyara köyünde doğdu. Êzidî Kürtlerinden olan Rizo’nun ailesi 1915 tehcirinden sonra önce önce Îdir’e, dah sonra yeniden Ermenistan’a göç etti. Rizo'nun sesi, 26 yıl boyunca Erivan radyosundan tüm Kurdistan'a yayıldı. Rizo, 2003 yılından sonra Kurdistan’ın birçok kentinde düzenlenen festivallere katılarak, Egidê Cimo ile birlikte sahne aldı. Rizo, Hiner Saleem'in Vodka Lemon filminde de yine Cimo ile yer almıştı. (MA)

Öne Çıkanlar