Yaşar Kemal Kültür Evinin elektriği 7 yıldır kesik

Yaşar Kemal Kültür Evinin elektriği 7 yıldır kesik
Dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal adına çocukluğunun geçtiği Osmaniye'nin Hemite Köyü'nde bulunan Kültür Merkezi binasının elektriğinin 7 yıldır kesik olduğu öğrenildi.

Artı Gerçek - Kullanım hakkı 2019 yılında İl Kültür Müdürlüğü'nden alınarak köy muhtarlığı tüzel kişiliğine devredilen ve açılışı 2013 yılında bizzat kendisi tarafından yapılan Hemite Yaşar Kemal Kültür Evi ve parkının elektriğinin 7 yıldır kesik olduğu öğrenildi.

862c4a83-27b8-4736-b14e-6cd1fbaff40b.jpg

SEYFİ METİN: "PROGRAMLARDA ELEKTRİĞİ KEBAPÇIDAN ÇEKİYORUZ"

Yaşananlara tepki gösterirken köy halkı, elektrik ihtiyacı oluştuğunda ise komşu kebapçıdan rica minnet hat çekildiğini aktardı. Durumu utanç verici olarak değerlendiren yerel şair Seyfi Metin: "Bir dönem azaydım ilgili yere bizzat bilgi verdiğimiz halde alamadık. Yan tarafta arkadaşımız var özel kebapçı oradan çekiyoruz rica minnet program yaparken" dedi.

6b497ec7-ce73-425c-aa49-8d6bbac4562e.jpg

YAŞAR KEMAL'İN ELEKTRİĞİ KESİLİYOR, NEDEN?

ANKA'ya konuşan Metin: "Dünyaya ün salmış bir kişi olarak adına düzenlenmiş olan bu parkta Yaşar Kemal'in elektriği kesiliyor. Neden kesiliyor? Bunun sebebini öğrenelim. Böylesi bir yerin, böylesi bir anıların böylesi bir büyük adamın, gelen misafirler gelen konuklar adına düzenlenen şenliklerde cereyanı başka yerlerden kullanıyoruz parasını vererek. Nedir bu, bunun cezası nedir, bu kime yapılıyor? Elektriği buraya çekildi ama 5-6 seneden beri ilgililere söylediğimiz halde 'muhtarlığa verelim, bizim bütçemiz yok' Kültür Müdürlüğü bunu söyleyen. 'Bizim bütçemiz yok' dediklerinde cereyanı verilmiyor. Bir dönem bundan önce azaydım ilgili yere bizzat bilgi verdiğimiz halde alamadık. Yan tarafta arkadaşımız var özel kebapçı oradan çekiyoruz rica minnet program ne yaparken" diye tepkisini dile getirdi.

3105694a-0d7c-44fc-915c-035380ddf1b8.jpg

Elektriği kesilen 'Yaşar Kemal Kültür Evi'nin kullanım hakkı 2019 yılında İl Kültür Müdürlüğü'nden alınıp köy muhtarlığı tüzel kişiliğe devredildiği öğrenilirken muhtarlığın bütçesi olmaması nedeniyle elektrik aboneliği yapılamadı ve elektrik açılamadı. Sadece suyu akan Kültür Evini ziyaret için gelenler elektrik olmadığı için sadece gündüz içeri girebiliyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar