'Yurt' filmine Marakeş'ten En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

'Yurt' filmine Marakeş'ten En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
Prömiyerini 80. Venedik Film Festivali'nde yapan Nehir Tuna imzalı 'YURT' filmi, Fas'ta düzenlenen Marakeş Film Festivali'nden ödülle döndü. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, filmdeki performansıyla Doğa Karakaş'a verildi.

Artı Gerçek - Jüri başkanlığını, yakında vizyona girecek olan Memory isimli filmiyle adından söz ettiren Oscar ödüllü Hollywood oyuncusu Jessica Chastain'in yaptığı festivalde, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne Yurt filmindeki performansıyla Doğa Karakaş layık görüldü.

Karakaş'a ödülünü, jüri üyeleri İranlı oyuncu Zar Amir ve İsveçli oyuncu Alexander Skarsgård takdim etti.

Jüride, Amir, Skarsgård ve Chastain'in yanı sıra Fransız oyuncu Camille Cottin, Avustralyalı oyuncu ve yönetmen Joel Edgerton, İngiliz yönetmen Joanna Hogg, Amerikalı yönetmen Dee Rees, İsveçli-Mısırlı yönetmen Tarek Saleh ve Fas asıllı Fransız yazar Leïla Slimani gibi isimler bulunuyordu.

VENEDİK VE FRANSA'DAN DA ÖDÜL ALDI

Film, Venedik Film Festivali'nde İtalyan bağımsız film eleştirmenleri tarafından verilen Bisato d’Oro Ödülleri'nde de En İyi Senaryo seçilmiş ve Fransa'da düzenlenen Saint-Jean-de-Luz Film Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülü ile SFCC Film Eleştirmenleri Ödülü'nü kazanmıştı.

"YURT" lise hazırlıkta olan ve dini bir yurtta kalan on dört yaşındaki Ahmet'in hikayesini anlatıyor. Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı'nın başrollerini paylaştığı filmin görüntü yönetmenliğini Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin ve müziklerini Avi Medina yaptı.

90’lı yılların siyasi gerilimlerinin arka planda yer aldığı filmde; din ile yeni tanışmış olan babasını memnun etmekle eski yaşam tarzına duyduğu özlem arasında sıkışan ergenlik çağındaki Ahmet’in hikayesi anlatılıyor.

Filmin Türkiye gösterim tarihi henüz belli değil. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar