Ankara Onur Yürüyüşü davası: 'Ağzımız, yüzümüz kan içindeyken biber gazı sıktılar'

Ankara Onur Yürüyüşü davası: 'Ağzımız, yüzümüz kan içindeyken biber gazı sıktılar'
Yayınlanma:
A+ A-
İkinci Ankara Onur Yürüyüşü davasında yargılananlardan H.S., "Ağzımız yüzümüz kan içerisindeyken biber gazı sıktılar. Polisler, elimizdeki gökkuşağı bayrağını alarak yere attılar, üzerine bastılar. Bu onurumuzu kırdı" dedi. Dava, 15 Kasım’a ertelendi.

Yıldız TAR


ANKARA - İkinci Ankara Onur Yürüyüşü’nde darbedilerek gözaltına alınan 42 kişinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün Ankara 52. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmayı sanıklar ve avukatlarının yanı sıra 17 Mayıs, Kaos GL, ÜniKuir, GALADER, İnsan Hakları Derneği ve İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi de izledi.

5 Temmuz 2022’de gözaltına alınan 42 kişi hakkında açılan davanın üçüncü duruşmasında sanıkların beyanlarına devam edildi. Yargılanan sanıklar beyanlarında toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarını kullandıklarını, buna rağmen polisin kendilerine saldırdığını yineledi.

'AĞZIMIZ YÜZÜMÜZ KAN İÇİNDEYKEN TEKRAR BİBER GAZI SIKTILAR'

Sanıklardan H.S., kız kardeşiyle birlikte yolda yürürken polisin uyarıda bulunmadan biber gazı ve copla kendilerine saldırdığını söyledi ve ekledi:

“Polis hem benim hem de kız kardeşimin dudağını patlattı. Ağzımız yüzümüz kan içerisindeyken tekrar biber gazı sıktılar, tekrar saldırdılar. Polisler, elimizdeki gökkuşağı bayrağını alarak yere attılar, üzerine bastılar. Bu da onurumuzu kırdı.”

Sanık B.K. da anayasal hakkını kullanarak eyleme gittiğini, polisin ikaz etmeden saldırdığını aktardı. Orantısız güç kullanılarak gözaltına alındığını belirten B.K., beraatini talep etti.

Ankara Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan bir diğer isim Ç.K., “İfade özgürlüğüm kapsamında yürüyüşe katıldım. Polisle beraber esnafın saldırısına uğradım. Herhangi bir uyarı olmadan polis tarafından gözaltına alındım. Polisin şiddeti gözaltı aracında da devam etti” dedi.

'AYNI GÜN, AYNI SAATE ÇAĞRI YAPAN TARİKAT ÜYELERİ GÖZALTINA ALINMADI'

Gazetecilik öğrencisi E.G., Onur Yürüyüşü’nü takip etmek ve fotoğraf çekmek için alanda olduğunu söyledi. Polisin kendilerini hiçbir uyarıda bulunmadan gözaltına aldığını hatırlatan E.G., “Biz gözaltındayken parkta bekleyen bir kadının dahi durduk yere gözaltına alındığına şahit oldum” dedi.
Sanık Z.K. ise beyanında “Pek çok tarikat, Onur Yürüyüşü’nü yaptırmamak için aynı yere çağrıda bulunuyordu. Onur Yürüyüşü LGBTİ+’ların varoluşlarını ortaya koydukları bir gündür. Ne yazık ki ülkemizde gözaltılarla, engellemelerle anılıyor. Ben de desteklemek amacıyla Kuğulupark’a doğru giderken daha parka ulaşamadan pek çok insana polisin biber gazıyla müdahale ettiğini gördüm. Ben de darp edilerek gözaltına alındım. Ama aynı gün, aynı saate çağrı yapan tarikat üyelerinin gözaltına alındığını görmedim” ifadelerini kullandı.

Duruşmada bir tanık da dinlendi. Tanık, “Olay günü, bu davanın sanıklarından bir kişi ile tapu akit işlemi yaptık. Kendisini tapu sicil müdürlüğünden alıp annesinin evinin bulunduğu Kuğulupark civarına bıraktım. Ben bıraktığımda annesini bekliyordu” dedi.

Dava, ifadesi alınmayan sanıkların da dinlenmesi için 15 Kasım saat 14.00’e ertelendi.

whatsapp-image-2023-09-28-at-11-26-45.jpeg

İDDİANAMEDEN: İSLAMCI GRUP 'VATANDAŞ', ONUR YÜRÜYÜŞÜ İSE 'SÖZDE'

42 kişinin 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet, hakaret, basit yaralama, görevi yaptırmamak için direnme gibi bir dizi suçtan yargılandığı davanın iddianamesi önce reddedilse de, Savcılığın itirazı üzerine red kararı kaldırıldı ve dava açılmış oldu.

İddianamede, Ankara Onur Yürüyüşü hakkında “sözde” sıfatı kullanılırken, aynı gün LGBTİ+’lara saldırmak için bir araya gelen İslamcı gruplardan “vatandaş” diye bahsedildi. Gözaltına alınan LGBTİ+ aktivistleri için ise “Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İnterseks (Lgbti+) yapılanmasına müzahir şahıslar tarafından gerçekleştirilen kanuna aykırı eylemler esnasında 42 şüpheli yakalanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Savcı, polis şiddetiyle gözaltına alınan LGBTİ+’ların polise saldırdığını iddia ederken, bir polisin “299,99 TL’ye aldığı kot pantolonun yırtıldığını” da iddianameye ekledi. Kameralara da yansıyan yoğun polis şiddeti ise savcılık iddianamesinde yer almadı.

Öte yandan, Savcı Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan bir kişi hakkında “kanuna aykırı eylemlere katılmayı alışkanlık haline getirdiğinden ve buna bağlı olarak da adli tahkikatlara maruz kaldığından dolayı tanınan” ifadelerini kullanarak fişlemeyi de itiraf etmiş oldu.
İBDA-C yanlısı grupların Onur Yürüyüşü’ne karşı “Akıncılar burada, sapkınlığa geçit yok” sloganları da iddianameye “bazı vatandaşların sloganları” diye girdi.

NE OLMUŞTU?

İslamcı grupların Hacı Bayram Camii ve Kuğulupark’taki linç ve nefret çağrılarına izin veren polis 5 Temmuz 2022’de 2. Ankara LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne saldırmıştı. 2. Ankara Onur Yürüyüşü'nün düzenleneceği Kuğulu Parkın etrafı yürüyüş öncesi polis araçlarıyla çevrelenmişti. Gazeteciler alandan zorla uzaklaştırılmıştı. "Şova izin vermeyeceğiz" diyerek parktaki LGBTİ+'ları dışarı çıkarılmıştı.

LGBTİ+'lar tüm engellemelere rağmen Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirmişti. Polis, yoğun biber gazı kullanarak 42 kişiyi ters kelepçeyle gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlar Emniyet'teki ifadelerinin ardından 6 Temmuz sabah saatlerinde serbest bırakılmıştı.

Polis saldırısında Mezopotamya Ajansı'ndan gazeteci Emel Vural'ın yüzüne biber gazı sıkılmıştı. Polis, KaosGL.org muhabiri Aslı Alpar'a da saldırarak bacağından yaralamıştı.

Öte yandan, LGBTİ+ düşmanı İslamcı gruplar da LGBTİ+’lara saldırmaya çalışmıştı.

Öne Çıkanlar