Güney Kore'de LGBTİ+ festivalini engellemeye çalışan zabıtalar polisle çatıştı

Güney Kore'de LGBTİ+ festivalini engellemeye çalışan zabıtalar polisle çatıştı
Yayınlanma:
A+ A-
Güney Kore'de her yıl düzenlenen LGBTİ+ festivaline belediyenin getirdiği yasak sebebiyle zabıta ve polisler arasında çatışma çıktı. Yaklaşık yarım saat süren çatışmanın ardından polis, eylemcilerin festival alanına girişini sağladı.

Artı Gerçek - Güney Kore’de zabıtalar her yıl düzenlenen LGBTİ+ onur festivalini engellemek isteyince önce festival katılımcılarıyla, ardından da polisle çatıştı. Ülkenin güneyindeki Daegu kentinde 'yolların yasadışı şekilde işgal edileceği' gerekçesiyle belediyeye bağlı yaklaşık 500 zabıta organizatörlerin sahne ve stant kurmasını engellemeye çalıştı. Olay, Daegu'nun muhafazakâr Belediye Başkanı Hong Joon-pyo'nun, 'Eylemin bölgedeki esnafın faaliyetlerini kısıtlayacağı' iddiasıyla aldığı yasak kararının ardından yaşandı.

Gerginlik üzerine zabıtalara müdahale eden polis, LGBTİ+ festivaline katılacakların alana girişini sağladı. Yaklaşık yarım saat süren çatışmanın ardından olay yerine gelen Daegu Belediye Başkanı Hong Joon-pyo, festivalin düzenlenmesine karşı çıkmaya devam ederek, "Durumdan Daegu Emniyet Müdürü'nü sorumlu tutacağını" söyledi.

Öte yandan Belediye Başkanı’na destek veren Daegu Hristiyan Derneği de festivalin yasaklanması ve tedbir alınması için mahkemeye başvuruda bulundu. Ancak mahkeme, "İfade özgürlüğünün önemine" vurgu yaparak tedbir talebini reddetti. Ülkede İki kez devlet başkanlığına aday olan ve şu anda feshedilmiş muhafazakâr Kore Özgürlük Partisi'nin eski lideri Hong Joon-pyo, LGBTİ+ karşıtı duruşuyla tanınıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar