LGBTİ+ temalı filmler üzerinden hedef alınmıştı: İstanbul Film Festivali'nden 'Bakanlık desteğini çekti' iddasına yanıt

LGBTİ+ temalı filmler üzerinden hedef alınmıştı: İstanbul Film Festivali'nden 'Bakanlık desteğini çekti' iddasına yanıt
İstanbul Film Festivali'nin LGBTİ+ temalı filmler nedeniyle hedef gösterilmesinin ardından, Kültür Bakanlığı'nın festivalden desteğini çektiği iddiasına Festival'den yanıt geldi. Açıklamada, destek kesinleşmediği için logonun kaldırıldığı ifade edildi.

Artı Gerçek - Açılışını 17 Nisan’da yapan 43. İstanbul Film Festivali'nin sponsorlarının, festivalin programında yer alan LGBTİ+ temalı filmler gerekçe gösterilerek iktidara yakın medya kuruluşları tarafından hedef alınmasının ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın logosunun, festivalin 'Destekçiler' bölümünden kaldırıldığı iddiası gündemde. İddiaya ilişkin İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'ndan resmi açıklama geldi.

Vakıf, yazılı açıklamasında, Bakanlık desteği resmi olarak kesinleşmemişken logonun kullanıldığını belirterek, kaldırılmasına ilişkin "Mevzuat gereği logonun, değerlendirme süreci devam ederken kullanılmaması gerektiği için daha sonra ilgili yerlerde güncellemeler yapıldı" ifadelerini kullandı.

İKSV'den yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği alan festivallerimizde, logo görünürlüğünü desteğin kesinleşmesinin ardından sağlıyoruz. 43. İstanbul Film Festivali için destek başvurumuz değerlendirme aşamasındayken bazı mecralarda bakanlık logosuna yer verildi. Ancak mevzuat gereği logonun değerlendirme süreci devam ederken kullanılmaması gerektiği için daha sonra ilgili yerlerde güncellemeler yapıldı. Bakanlık desteğinin kesinleşmesinin ardından festival web sitesi, kataloğu ve diğer ilgili mecralarda logo görünürlüğü ayrıca sağlanacak.

MELİH GÖKÇEK'TEN YASAK ÇAĞRISI GELMİŞTİ

İktidara yakın medya kuruluşlarında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kadıköy ve Beyoğlu belediyeleri de, “LGBT Propagandası” yaptığı iddia edilen festivale destek sunduğu için hedef gösterilmişti.

Festival programında yer alan …'Kadın', 'Carmen’le O Yaz', 'Pet Shop Günleri', 'Geçiş' ve 'Yurt' gibi filmleri hedef gösteren Yeni Şafak, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İSKV) tarafından düzenlenen festivalin “LGBT'yi normalleştirmeye” çalıştığını iddia etmişti. Ankara Eski Belediye Başkanı Melih Gökçek, Meclis’e seslenmiş ve festivalin yasaklanması yönünde çağrıda bulunmuştu. (KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar