Kadıköy Kaymakamlığı LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasakladı

Kadıköy Kaymakamlığı LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasakladı
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Haziran 2022 00:29
A+ A-
Kadıköy Kaymakamlığı, bu yıl otuzuncusu düzenlenecek LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasakladığını duyurdu. Beyoğlu'nda ise etkinlik yapılacak mekanlara baskı yapıldığı ileri sürüldü.

Bu yıl 30'uncusu düzenlenecek LGBTİ+ Onur Haftası (Pride) etkinlikleri Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Kaymakamlığın yasaklama kararı internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla duyuruldu. 

7 GÜN SÜREYLE YASAKLANDI

Kaymakamlığın yasak kararında şu ifadelere yer verildi:

"İdaremiz dahilinde gerçekleşebilecek olaylar ile alakalı yapılan çalışmalar sonucunda; 21.06.2022 ( Salı) ve 23.06.2022 (Perşembe) günü '30. İstanbul LGBTİ+Onur Haftası' konulu toplanma, basın açıklaması, yürüyüş, bildiri dağıtımı vb. etkinlikleri yapılacağı şeklinde bilgiler elde edilmiştir.

İlçemiz sınırları dahilinde huzur, güvenlik ve esenliğin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; yapılmak istenilen eylem ve etkinlik, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 32/ç maddesine istinaden Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan tüm açık ve kapalı alanlarda 21.06.2022 günü saat: 00.01’ den – 27.06.2022 günü saat:23.59’a kadar 7(Yedi) gün süreyle yasaklanmıştır."

BEYOĞLU KAYMAKAMLIĞI'NDAN MEKANLARA BİLDİRİM

Beyoğlu Kaymakamlığı'nın ise resmi bir açıklama yapmayarak, Pride etkinliklerinin yapılacağı mekanlara yasak kararı bildirdiği öğrenildi. 

LİNÇ ÇAĞRISI ENGELLENMEDİ

Kaos GL’de yer alan haberde ise, "Kendilerini Müdafaa-i İslam Hareketi olarak tanımlayan ve daha önce Çanakkale, Antep ve İstanbul Üniversitesi'ndeki LGBTİ+'ları hedef gösteren, linç girişiminde bulunan grubun İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'ne karşı linç çağrısına herhangi bir yasak gelmedi.

LGBTİ+ düşmanı grup, yürüyüşün yapılacağı gün olan 26 Haziran Pazar günü saat 14.53'te Taksim'e çağrı yaptı. Grup, "Sapkınlığa geçit yok" derken; grubun çağrısına çok sayıda ölüm tehdidi de eşlik etti" ifadelerine yer verildi.

‘VAZGEÇMİYORUZ, KORKMUYORUZ’

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, yasak kararının ardından sosyal medyadan açıklama yaptı. Komite, kararın usulsüz olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Bugün İstanbul 30. LGBTİ+ Onur Haftası'nın başlamasıyla beraber güvenlik şubeye bağlı polisler, etkinliklerin gerçekleşeceği mekanlara 'genel kontrol' adı altında denetim yapmaya çalışmıştır.

Kolluk kuvvetleri denetim evrakı olmadan etkinliğin gerçekleşeceği mekanlara vergi levhası, tabela gibi belgeler sorarak mekanlar üstünde baskı oluşturmaya çalışmıştır. Bütün baskılara rağmen bugün etkinlik mekanlarımızda buluştuk.

Ancak devlet ve kolluk kuvvetleri denetim bahanesiyle hafta etkinliklerini engellenemeyeceğini anlayınca, Beyoğlu ve Kadıköy kaymakamlığı 1 hafta boyunca etkinliklerimize yasak getirmiştir. Onur haftasını engellemeye, mekanlarımızı boşaltmaya çalışmıştır.

Bu karar usulsüzdür ve tüm yasal haklarımızı kullanıp gereken itirazları yapacağımızı bildirmek istiyoruz. Bizimle dayanışan tüm avukat ağımıza ve mekanlara teşekkür ediyoruz. Vazgeçmiyoruz, Korkmuyoruz! Etkinliklerimize güvenli mekanlarda ve online olarak devam edeceğiz.

ONUR HAFTASI YASAKLANAMAZ!

RAK RAK RAK GELİYORUZ!"

Öne Çıkanlar