Kanada'da eşcinsel bireylere uygulanan kan bağışı yasağı son buluyor

Kanada'da eşcinsel bireylere uygulanan kan bağışı yasağı son buluyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Nisan 2022 16:55
A+ A-
Kanada'da kan bağışında bulunmak isteyen eşcinsel bireylerin ayrımcılığa uğramasına sebep olan yasa kaldırıldı. Yeni düzenleme 30 Eylül'den itibaren uygulanacak.

Kanada'da kan bağışında bulunmak isteyen eşcinsel bireyler bundan sonra ayrımcılığa maruz kalmayacak. Kabul edilen son yasa tasarısıyla birlikte eşcinsel erkeklerin riayet etmesi gereken 3 aylık cinsel perhiz süresi uygulamasına son verildi.

Euronews'te yer alan habere göre, "Daha kapsayıcı bir kan bağışı sistemine doğru önemli bir kilometre taşı" olarak nitelendirilen politika değişikliği 30 Eylül'den itibaren uygulanmaya başlayacak.

Kanada'da AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünden kan bankalarını korumak amacıyla 1992'de uygulamaya sokulan yasa, eşcinsel bireylere yapılan bir ayrımcılık olarak görülmesinden dolayı ağır şekilde eleştiriliyordu.

KAN TESTLERİNDE YAPILAN HATALAR SEBEP OLMUŞTU

1992'de kısıtlayıcı yasanın yürürlüğe girmesinde 1980'lerde sağlık sisteminde yaşanan skandal önemli bir rol oynadı. Kan testlerinde yapılan hatalar yaklaşık 2 bin kişiye HIV, 60 bin kişiye ise Hepatit C bulaşmasına neden olmuştu.

Başlangıçta ömür boyu olan cinsel perhiz yasağı ilk olarak 2013'te beş yıla ardından da üç aya indirildi.

Başbakan Justin Trudeau 2015'teki seçim kampanyasında işcinsel bireylere uygulanan yasağın kaldırılacağını vaat etmişti. Fakat göreve gelmesinin ardından bu yönde adım atmaması eleştirilmişti.

Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında Trudeau, değiştirilen yasayı "ayrımcı ve yanlış" olarak nitelendirdiğini söyledi.