KKTC'de Onur Haftası 'Adaletin rengi ne?' sloganıyla başladı, 17 Mayıs'ta yürüyüş var

KKTC'de Onur Haftası 'Adaletin rengi ne?' sloganıyla başladı, 17 Mayıs'ta yürüyüş var
KKTC'de Onur Haftası, “Adaletin rengi ne?” sloganıyla bugün başladı. Onur Yürüyüşü ise 17 Mayıs'ta yapılacak.

Artı Gerçek - Kuir Kıbrıs Derneği, bugün başlayan Onur Haftası kapsamında İnsan Hakları Evi'nde basın açıklaması yaptı. "LGBTİ+lar vardır ve var olmaya devam edecektir" denilen açıklamada, "Bu toplumun tüm bireyleri için, eşit ve adil bir yaşam yaratmak; hepimizin yaşam hakkını korumak da yetkililerin en birincil sorumluluğudur" ifadeleriyle 17 Mayıs cuma günü saat 18.00'de Lefkoşa -Dereboyu'nda düzenlenecek Onur Yürüyüşü'ne çağrı yapıldı.

Kuir Kıbrıs Derneği’nden yapılan açıklamada, temel insan hak ve özgürlüklerinden taviz verilmeden ve hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan toplum içinde bir arada var olma isteği vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı:

"Bizler, temel insan hak ve özgürlüklerimizle, hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan toplum içinde var olmak istiyoruz. Okumak, çalışmak, üretmek, sevmek, sevilmek, kısaca hayatın tüm güzelliklerini ve elbette zorluklarını hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan, özgür bireyler olarak deneyimlemek istiyoruz. Birey olmak, birlikte özgür olmakla gelişsin, bir arada hayatta birlikte var olalım istiyoruz. Varlığımız tehdit değil, çeşitliliğimizdir!

Hayatın her alanında LGBTİ+lar vardır ve var olmaya devam edecektir. Bu toplumun tüm bireyleri için, eşit ve adil bir yaşam yaratmak; hepimizin yaşam hakkını korumak da yetkililerin en birincil sorumluluğudur!Bizleri yok sayan, norm dışı gösteren, nefret söyleminin öznesi haline getiren tüm söylem ve uygulamalara karşı sesimizi yükseltiyor ve tekrardan haykırıyoruz: Adaletin Rengi Ne? Hayatın her alanında LGBTI+'lar vardır ve var olmaya devam edecektir. Gelin, etkinliklerimizde birlikteliğimize ve renkliliğimize sizler de paydaş olun."

Açıklamaya göre, 17 Mayıs Organizasyon Komitesi’nde yer alan örgütler şunlar:

Kuir Kıbrıs Derneği, Mağusa Gençlik Birliği Derneği, Bağımsızlık Yolu, Girne Gençlik Derneği, Toplumcu Demokrasi Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi Gençlik Örgütü, Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği, SOS Çocuk Köyü Derneği, KTAMS, Anonim Gençlik Örgütü, DAÜ Unicorn Kulübü, İnsan Hakları Platformu, Mülteci Hakları Derneği, Baraka Kültür Merkezi Derneği, Halkın Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, Evrensel Çocuk Hakları Derneği. (Yeni Düzen, Kıbrıs Postası)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar