Mezuniyette açtığı LGBTİ+ bayrağına 'paçavra' diyen üniversiteye tepki: Kayyım rektörleri tanıyoruz

Yayınlanma:
A+ A-
Uşak Üniversitesi mezuniyet töreninde LGBTİ+ bayrağı açan Melisa Caymaz, "'Her yürüyüşümüz onur yürüyüşü' demek için açtım" dedi. Üniversitenin 'paçavra' açıklamasına tepki gösteren Caymaz, 'kayyım rektörlere karşı mücadele' mesajı verdi.

Ezgi YILDIZ


Artı Gerçek - Uşak Üniversitesi’nin 17 Temmuz’da yapılan mezuniyet töreninde Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencisi Melisa Caymaz, sahneden inerken gökkuşağı bayrağı açtı. Melisa'nın gökkuşağı bayrağı açması sonrası üniversite ise sosyal medya hesabından açıklama yaparak, 'provokasyon' nitelemesinde bulundu. Açıklamada, “LGBT paçavrasını hiçbir yetkilinin ve izni ve bilgisi olmaksızın ani bir hamle ile açmıştır” ifadelerine yer verildi.

Caymaz üniversitesinin açıklamasını Artı Gerçek'e değerlendirdi. Üniversitelerdeki öğrenci mücadelelerinden söz eden Caymaz, “Uşak Üniversitesi’nin rektörü de kayyımdır. Kayyım rektörleri tanıyoruz bunlara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

Üniversiteyi okuduğu şehir olan Uşak'ı 'küçük ve muhafazakar' olarak tanımlayan Caymaz, LGBTİ+ olarak yaşamanın zorlu olduğundan bahsetti ve “Gizlenerek yaşamak zorundayız. Benim de asıl amacım görünür olmamızı sağlamaktı” dedi.

''HER YÜRÜYÜŞÜMÜZ BİR ONUR YÜRÜYÜŞÜDÜR’ DEMEK İÇİN GÖKKUŞAĞI BAYRAĞINI AÇTIM'

Bu yıl 31’incisi düzenlenen Onur Yürüyüşü’nün birçok ilde valiliklerce yasaklanmasına değinen Caymaz, “Yasaklamaların ardından yapılan yürüyüşlerde gözaltı ve ciddi işkencelerle karşılaştık. 'Her yürüyüşümüz onur yürüyüşü' demek için üniversitemde gökkuşağı bayrağı açtım" diye konuştu.

BAYRAĞI ALMAK İSTEYEN GÜVENLİĞE ÖĞRENCİLERDEN VE CAYMAZ AİLESİNDEN ENGEL

Sahneden gökkuşağı bayrağını açarak indikten sonra mezuniyet törenini izlemek için gelen ailelerden ve öğrencilerin herhangi bir olumsuz tepki görmediğini belirten Caymaz, özel güvenlik görevlilerinin yanına geldiklerini ve kendisine “ya bayrağı verirsin ya da bayrakla beraber seni de alırız” dediklerini ifade etti.

Caymaz “Ailem izleyici tribününden olanları gördü ve bunun üzerine yanıma gelerek özel güvenlik görevlilerine engel oldular. Okulumuz öğrencileri ve LGBTİ+ öğrenciler gelip aileme ve bana destek oldu. Gnüvenlik görevlilere beni ne de bayrağımı alamadı. Tören akışı sorunsuz bir şekilde sürdü” dedi.

SOSYAL MEDYADA HOMOFOBİK SALDIRI: HİÇBİR BASKI BENİ YILDIRAMAYACAK

Caymaz, söz konusu videoyu sosyal medya hesabından paylaşmasıyla birlikte sosyal medyada homofobik saldırılara maruz bırakıldığını ifade ederek, “Aslında son dönemlerde, kadınlara ve LGBTİ+’lara dönük üretilen nefret politikalarının sosyal medyada yanıt bulduğunu görmüş olduk. Son dönemlerde arttırılan bu nefret dili paylaşımıma gelen nefret söylemleriyle daha da görünür oldu. Ben devrimci ve sosyalistim mücadeleden asla geri durmayacağım. Hiçbir baskı beni yıldıramayacak” şeklinde konuştu.

‘KAYYIM REKTÖRLERİ TANIYOR VE BUNLARA KARŞI MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ’

Caymaz, üniversitenin 'paçavra' açıklamasına “Ne kadar ataerkil ve çürümüş olduklarını gösterdiler” diye tepki göstererek şöyle devam etti:

“Üniversitelerde öğrencilerin yıllardır sürdürdüğü bir mücadele geleneği var. Boğaziçi Üniversitesi ile güçlenen bir kayyım mücadelemiz var. Uşak Üniversitesi’nin rektörü de kayyımdır. Kayyım rektörleri tanıyoruz, bunlara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Üzerimizde kurulmaya çalışılan baskıların farkındayız ki gece saatlerinde yapılan açıklama bunun somut bir örneğidir. Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek.”

ÜNİVERSİTE'DEN 'PAÇAVRA' BENZETMESİ

Uşak Üniversitesi’nin gece saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada gökkuşağı bayrağına “LGBTİ+ paçavrası” ifadelerini kullanmıştı. Üniversitenin açıklaması şöyle:

“Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nün 17.07.2023 tarihindeki mezuniyet töreni sırsında mezun öğrencilerden biri kıyafetinde gizlediği LGBT paçavrasını hiçbir yetkilinin izni ve bilgisi olmaksızın tören esnasında provokasyon amacıyla ani bir hamle ile açmıştır. Üniversitemiz yönetim birimlerinin bu şahsi eylemi tasvip etmesi ve desteklemesi imkansızdır. Söz konusu şahsi davranışla ilgili resmi işlemler başlatılmıştır."

Kapak fotoğrafı: Fatmanur Güçlü

Öne Çıkanlar