ODTÜ’lü iki öğrenciye gökkuşağı bayrağı soruşturması

ODTÜ’lü iki öğrenciye gökkuşağı bayrağı soruşturması
Yayınlanma:
A+ A-
ODTÜ Rektörlüğü, mezuniyet töreninde gökkuşağı bayrağı taşıyan iki öğrenci hakkında soruşturma başlattı. Tebligatta gerekçe olarak herhangi bir disiplin yönetmeliği maddesi gösterilmedi.

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ


ANKARA - İktidarın LGBTİ+ bireylere yönelik nefret söylemi üzerine başlayan baskılara bir yenisi ODTÜ'de eklendi. ODTÜ Rektörlüğü, 26 Temmuz'da ODTÜ Stadyumu'nda düzenlenen mezuniyet töreninde gökkuşağı bayrağı açan iki öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Öğrencilere gönderilen tebligatta, “26 Temmuz 2023 tarihinde saat 19.40 civarında ODTÜ stadyumunda düzenlenen diploma töreni esnasında çantada getirilen LGBT flamasını açarak toplu yürüyüşe geçtiklerinin tespit edilmesi” ifadeleri yer aldı.

Gönderilen tebligatta ise soruşturmaya gerekçe olarak herhangi bir disiplin yönetmeliği maddesi gösterilmedi.

‘ODTÜ KADROSU BİR FİŞLEME YAPMIŞ’

Hakkında soruşturma açılan ODTÜ öğrencisi, soruşturmanın İki farklı anlamı olduğunu söyledi.

Rektörlüğün mezuniyet töreni öncesinde gönderdiğini maili hatırlatan öğrenci, “ODTÜ’lüler mail ile birlikte LGBTİ+ bayrağına yasak geleceğinin ilk sinyalini almış oldular. Türk bayrağı ve ODTÜ flaması dışında bayrağa müsaade edilmeyeceği söylendi. Burada soruşturmaya konu olan bayrağın hangi bayrak olduğunu anlaması güç. Çünkü mezuniyet günü birçok LGBTİ+ bayraklarıyla birlikte coşkulu bir şekilde alandaydı. Sanıyoruz ki en çok rahatsız eden olay, 20 metre boyutundaki gökkuşağı ile kortejin yürümesi olmuştur. Hakkında soruşturma açılan öğrencilerden birisi bu görkemli bayrak yürüyüşünde yürürken birisi yürümedi. Ben o kortejde bulunmuyordum. Belli ki ODTÜ kayyum kadrosu bir fişleme yapmış” dedi.

‘SUÇ UNSURU HALİNE GETİRİLMESİ KABUL EDİLEMEZ’

Bir diğer önemli nokta olarak, “LGBT flamasını ile yürümek”ibaresinin gökkuşağı bayrağının bir suç unsuru haline getirilmeye çalışıldığına dikkat çeken ODTÜ öğrencisi, şöyle konuştu:

“Sanırım ki bu durumun kendisi ilk kez gerçekleşiyor. ODTÜ’nün mücadeleyle kazandığı bir mezuniyet gerçekleşti. Bu soruşturma. coşkulu mezuniyetin ardından çaresiz bir gözdağı verme çabası. Ancak ODTÜ Rektörlüğü alenen bir suç işliyor. Gerekçe olarak sundukları bayrak ile yürüyüş, ne öğrenci disiplin yönetmeliğinde yer alan ne de kanunda bulunan bir suçtur. Tam tersine, gökkuşağı bayraklarıyla yürümek güvence altına alınmış bir hakkımız ve özgürlüğümüzdür. Bunun bir suç haline getirilmesi kabul edilemez."

NE OLMUŞTU?

ODTÜ Rektörlüğü, mezuniyet töreni için eleştirel pankart yasağı ve mesajların 'Cumhuriyetin 100. yılı' temasına uygun olması şartı getirmişti. Yine rektörlük tarafından mezuniyet töreninde yürüyüş yapan öğrenciler Türk Bayrağı, yabancı öğrencilerin ülkelerinin bayrakları ve ODTÜ flaması dışında herhangi bir bayrak taşıyamayacak kararı alınmıştı. Rektörlüğün bütün bu engelleme girişimlerine karşın törende gökkuşağı bayrağı açılmıştı.

Öne Çıkanlar