Starbcuks yönetimiyle çalışanlar arasında 'Onur Ayı' gerginliği: ABD'de 3 bin çalışan greve gidiyor

Starbcuks yönetimiyle çalışanlar arasında 'Onur Ayı' gerginliği: ABD'de 3 bin çalışan greve gidiyor
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de Onur Ayı nedeniyle çalıştıkları yerleri LGBTİ+ renkleriyle dekore eden Starbucks çalışanları ile yönetim arasında gerginlik yaşanıyor. Ülkedeki 150 mağazada çalışan 3 binden fazla işçi durumu protesto etmek için greve gidecek.

Artı Gerçek - ABD merkezli küresel kafe zinciri Starbucks'ta, baristaların örgütlü olduğu Workers United (Örgütlü İşçiler) adlı sendikanın yöneticileri Onur Ayı temalı dekorların yöneticiler tarafından yasaklandığını iddia etti. Firma, iddialarının ardından mağaza içi görsel teşhirler için "daha net" merkezi yönergeler yayınlanacağını duyurdu. Sendikaysa cuma günü yaptığı açıklamada, ABD'deki 150'den fazla Starbucks mağazasında çalışan 3 binden fazla işçinin iş bırakacağını açıkladı.

Starbucks'ın Kuzey Amerika direktörü Sara Trilling, "Mağaza içi görsel teşhirler ve dekorasyonlar için kapsayıcılığı ve markamızı temsil etmeye devam edecek daha net merkezi yönergeler yayınlamayı planlıyoruz" dedi. Starbucks ayrıca pazartesi günü Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu'na (NLRB) sendika aleyhine iki şikâyet başvurusunda bulunarak "Sendikanın şirketin mağaza içi dekorasyon kuralları ve cinsiyete uygun bakım yardımları konusunda yanıltıcı iddialarda bulunduğunu" iddia etti.

Starbucks tarafından kendilerine yöneltilen tüm suçlamaların NLRB tarafından reddedildiğini belirten sendika yetkilileri, yapılacak yeni başvuruların da reddedileceğini çünkü "Bunların Starbucks'ın kendi eylemlerinden dikkati dağıtmaya yönelik bir halkla ilişkiler gösterisinden başka bir şey olmadığını" söyledi. Yetkililer, Starbucks'ın LGBTİ+ topluluğunun bir müttefiki olmak istiyorsa, iyi niyetle müzakere etmek için pazarlık masasına gelmesi ve kuir çalışanlarına kulak vermeye başlaması gerektiğini ekledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar