Deprem bölgesinde neler yaşandı? Avukat Aytekin Aktaş anlatıyor: En büyük ayrımcılık mağduru grup Aleviler - PODCAST

Deprem bölgesinde neler yaşandı? Avukat Aytekin Aktaş anlatıyor: En büyük ayrımcılık mağduru grup Aleviler - PODCAST
Maraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sorunlar olduğu gibi duruyor. Peki ayrımcılık konusunda neler yaşandı? Avukat Aytekin Aktaş, Alevilerin nicelik olarak ayrımcılığa uğrayan en büyük grup olduğunu anlatıyor.

Egemen GÖK


Artı Gerçek - Maraş'ta 6 Şubat 2023'te biri 7.7 diğeri 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremler, Türkiye’nin 11 ilini yıktı. İlk deprem 65 saniye sürdü, Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki ikinci deprem ise 45 saniye sürdü. Resmi verilere göre Maraş depremlerinde 53 bin 537 kişi öldü. Bu can kayıplarının en büyüğü ise Hatay'da yaşandı. Yüzbinlerce insan evinden oldu, on binlercesi de yaşadığı kenti terk etmek zorunda kaldı.

Üzerinden tam bir yıl geçmiş olmasına rağmen deprem bölgesindeki sorunlar hâlâ devam ediyor. Barınma, sağlık, gıdaya erişim deprem bölgesindeki herkesin yaşadığı sorunlar ancak göz ardı edilen bir sorun da “ayrımcılık”...

Arama kurtarma çalışmalarına katılmak için ilk gün bölgeye giden avukat Aytekin Aktaş, gözlemlediği ayrımcılıkları raporlaştırdı. Aktaş tespit edilen ayrımcılığı depremin seneidevriyesinde +Podcast’te anlattı.

Aktaş, deprem bölgesinde en yoğun karşılaşılan ayrımcılık türlerinin inanç temelli ayrımcılık ve vatandaşlık temelli ayrımcılık (göçmen/mülteci düşmanlığı) olduğunu anlattı. Aktaş, “Niceliksel olarak en büyük ayrımcılık mağduru grup olarak Alevileri tespit ettik” dedi.

Öne Çıkanlar