14 Mayıs seçimlerine 'darbe' diyen Soylu hakkında suç duyurusu

14 Mayıs seçimlerine 'darbe' diyen Soylu hakkında suç duyurusu
Yayınlanma:
A+ A-
Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Ömer Faruk Gergerlioğlu, seçimleri 'darbe' olarak nitelendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu. Gergerlioğlu, "Bu ifadeler 85 milyonun Anayasal özgürlüklerine darbedir' dedi.

Artı Gerçek - Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Ömer Faruk Gergerlioğlu 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ni 'darbe girişimi' olarak nitelendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.

HDP'nin resmi internet hesabından yapılan açıklamada, Gergerlioğlu tarafından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 14 Mayıs 2023 seçim gününü, iktidarda olan AKP ve MHP’nin ortak adayı şimdiki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP ve MHP’nin Meclis çoğunluğunu kaybetmesi ve rakip cumhurbaşkanı adaylarından birisinin veya muhalefet partilerinin Meclis’te çoğunluğu sağlamaları halinde siyasi darbe girişimi olarak gördüğü" görüşüne yer verildi.

'BU İFADELER KABUL EDİLEMEZ'

Gergerlioğlu, suç duyurusu sonrası adliye önünde açıklama yaptı. Soylu’nun seçimlere darbe vurmaya çalıştığını belirterek şöyle konuştu:

“Anayasal çerçevede ilan edilmiş olan 14 Mayıs seçimlerini siyasi darbe olarak nitelemek gibi bir gaflete, bir şaşkınlığa düşmüştür. Bu ifadeler kabul edilemez. Bu ifadeler oldukça ağır ve 85 milyonun Anayasal özgürlüklerine Suç İşleri Bakanı tarafından vurulan bir darbedir. Bunu kabul etmiyoruz. Bakın Suç İşleri Bakanı ne demiş; ‘15 Temmuz fiili darbe girişimiydi, 14 Mayıs 2023 oluşturabilecek siyasi darbe girişimidir.’ Arkadaşlar yanlış duymadınız. Süleyman Soylu 14 Mayıs seçimleri için siyasi darbe diyor. Seçimde vereceğiniz oy için ‘siyasi darbe’ diyor. Niye? İktidardan düşeceklerini düşündükleri için bunu söylüyorlar.”

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı ve AKP İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı Süleyman Soylu, Fatih'te, İstanbul İlim ve Kültür Vakfını ziyaretinde, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ni 'darbe girişimi' olarak nitelendirmişti. Soylu, "15 Temmuz onların fiili darbe girişimiydi. 14 Mayıs da siyasi darbe girişimleridir. Bu kadar açık ve nettir" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar