3 Partinin mecliste grup kurma çalışmaları sürüyor: Yeni grup oluşumu 1 Ekim'e kaldı

3 Partinin mecliste grup kurma çalışmaları sürüyor:  Yeni grup oluşumu 1 Ekim'e kaldı
Yayınlanma:
A+ A-
Deva, Gelecek ve Saadet Partisi, altıncı grubu kurmak için bir süredir görüşmeler gerçekleştiriyordu. Edinilen bilgiye göre, kurulacak ortak grup için “Çatı parti” formülü ağırlık kazandı. Deva Partisi ve Gelecek Partisi’nin birleşmesi de gündemde.

Seda TAŞKIN


ANKARA - 14 Mayıs'ta düzenlenen genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listelerinden Meclis'e giren Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Saadet Partisi'nin Meclis'te grup kurmak için yürüttüğü görüşmeler devam ediyor. Edinilen bilgiye göre, kurulacak ortak grup için “Çatı parti” formülü ağırlık kazanırken, Deva Partisi ve Gelecek Partisi’nin birleşmesi de gündemde.

'35 MİLLETVEKİLİ ÇATI PARTİYE KATILACAK'

14 Mayıs tarihinde yapılan parlamento seçimlerinde AKP, CHP, Yeşil Sol, MHP ve İyi Parti mecliste grup kurmaya hak kazandı. Grupların kurulması ile birlikte bir süredir Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin de altıncı grubu kurmak için bir dizi görüşmeler gerçekleştiriyordu. Artı Gerçek'in edindiği bilgiye göre, yeni kurulacak grubun hangi partilerden olacağı konusunda henüz bir uzlaşı sağlanamadı. Parti yöneticileri “Çatı Parti” formülü üzerinde duracak. Buna göre yeni bir parti kurulacak ve bu üç partiden seçilen 35 milletvekili ortak çatı partisine katılacak.

GENEL BAŞKANLAR DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK GRUP TOPLANTISI YAPACAK

Yeni kurulacak grubun henüz hangi partiden olacağı konusunda uzlaşılmazken, Grup Başkanlığı, Başkanvekillikleri ve İhtisas Komisyon üyelikleri partiler arasında bölüşülecek. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu dönüşlü olarak haftalık grup toplantılarında konuşacak.

YENİ GRUBUN OLUŞUMU 1 EKİM’E KALDI

Meclis iç tüzüğünün bu duruma engel olmadığı belirtilirken, şu anda genel başkan yardımcıları düzeyinde süren görüşmeler olgunlaşınca genel başkanlar bir araya gelerek pürüzleri giderecek. Ancak yeni grup oluşumu, parlamentonun açılacağı 1 Ekim tarihine kaldı.

Öte yandan ortak grup kararının, Deva Partisi ve Gelecek Partisi’nin birleşmesiyle sonuçlanabileceği de kulislerde konuşuluyor. Bu konuda her iki parti arasındaki görüşmeler devam ederken, 14 Mayıs seçimlerine CHP listelerinden giren Deva Partisi 15, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi ise 10’ar milletvekili çıkarmıştı.

Öne Çıkanlar