65 baronun CMK atama sistemini kapatma kararına Bozdağ'dan tepki: Yeni sistem kuracağız

65 baronun CMK atama sistemini kapatma kararına Bozdağ'dan tepki: Yeni sistem kuracağız
Yayınlanma:
A+ A-
Barolar, mesleğin onuruna ve ekonomik koşullara uygun iyileştirme talep ederek sistemi kapatacaklarını duyurdu. Adalet Bakanı Bozdağ, karara tepki göstererek yeni bir adli yardım sistemi kuracaklarını söyledi.

Artı Gerçek-65 baro, CMK (zorunlu müdafilik hizmeti) ücretlerinin düşüklüğü nedeniyle bir kez daha sistem kapatacaklarını açıkladı.

Avukat görevlendirmelerinin 24 saat boyunca sadece şiddet ve istismar mağduru çocuk ve kadınlar baro başkanlıklarına taleplerini (yazılı veya telefonla) ulaştırılması halinde yapılacağı belirtildi.

Baroların talebinin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bozdağ, “65 baronun olağan dışı bir durum varmış ya da tarife değiştirilmeyecekmiş gibi bildiri yayınlamaları kabul edilemez” dedi. Yeni bir adli yardım sistemi kuracaklarını söyleyen Bozdağ, hazırlıkların devam ettiğini belirtti.

‘YENİ CMK ÜCRET TARİFESİ, 1 OCAK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEKTİR’

Bakan Bozdağ, 'CMK Ücret Tarifesi' ile ilgi Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Bozdağ, yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

"CMK Ücret Tarifesi, ilgili yönetmeliğin 9'uncu maddesine göre; 'Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekile ödenecek meblağ, her yıl aralık ayında hazırlanan ve 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere düzenlenen tarifede gösterilir. Buna göre: CMK Asgari Ücret Tarifesi, her yıl; aralık ayında hazırlanır, Resmi Gazete'de yayınlanır ve Ocak ayının 1'inci günü de yürürlüğe girer. Bu süreç devam etmektedir. Yeni CMK Ücret Tarifesi, 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girecektir.”

‘YENİ BİR ADLİ YARDIM SİSTEMİ KURACAĞIZ’

Bozdağ, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Her yıl mevzuat gereği tekrarlanan bu usul, baroların da malumudur. Bu gerçeği bilmelerine rağmen, 65 baronun olağan dışı bir durum varmış ya da tarife değiştirilmeyecekmiş gibi bildiri yayınlamaları kabul edilemez.

21/12/2022 tarihinde CMK otomatik atama sistemlerinin kapatılması bir hakkın süistimali olduğu gibi adli destekten yararlanacak vatandaşlarımızın da mağdur edilmesi anlamına gelir. Kimsenin hukuki yardımdan mahrum bırakılmasına izin vermeyeceğiz.

Vatandaşlarımızın soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde hak mahrumiyetlerine uğramaması, hakkını daha iyi arayabilmesi ve kendini daha iyi savunabilmesi için yeni bir adli yardım sistemi kuracağız. Bu konudaki hazırlıklarımız devam etmektedir."(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar