MHP'li Yıldız'dan AYM üyelerine: Yolunu bulursak rücu davası açacağız

MHP'li Yıldız'dan AYM üyelerine: Yolunu bulursak rücu davası açacağız
Yayınlanma:
A+ A-
Meclis'te, Adalet Bakanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. MHP'li Yıldız, HDP'ye yapılan 400 milyon liralık Hazine yardımına bloke konulması talebini reddettiğini anımsatan Yıldız, "Yolunu bulursak rücu davası açacağız" dedi.

Artı Gerçek - MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), Yargıtay Başsavcılığı'nın Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) hazine yardımına bloke konulması talebini reddetmesine ilişkin "Türk milletinin vergileriyle toplanmış, o 400 milyon liranın peşini bırakmayacağız. Maliye Bakanlığı üzerine düşen hukuki ve idari görevi yapmazsa, milletvekilleri olarak, vergi mükellefi olarak, hukuka aykırı şekilde verilen paranın HDP'den tekrar alınması ve Hazineye geçmesi için elimizden gelen her türlü hukuki girişimi yapacağız" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Adalet Bakanlığının 2024 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

Bütçe üzerinde CHP Grubu adına söz alan Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un, bütçe sunumunda hak ve özgürlükler alanında 2002'den bugüne kadar yapılanları anlattığını ancak uygulamanın anlatılanlar ve bütçe kitapçığında bulunanlar gibi olmadığını söyledi.

"Yargıda çürüme var" diyen Bülbül, hukuka bağlılığın bulunmadığını, ceza adaletinin olmadığını açıkladı.

CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasının engellenemeyeceğini belirterek, Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Anayasa'nın 153. maddesini tanımadığını, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olduğunu söyledi.

Gökçe Gökçen, "Yargıtay 3. Ceza Dairesi, karar vermekten kaçınan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve yine karar vermekten kaçınan Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Anayasa'nın bir kısmını çöpe atmaktadır. Bu durum, Anayasa'nın içindeki çelişkilerle ya da 'mahkemeler arasında yorum farkı' ile açıklanabilecek basitlikte bir olay değildir" dedi.

HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, yargı krizlerinin yaşandığını, büyük bir adalet enkazının bulunduğunu, yargıda kadrolaşma ve siyasallaşma olduğunu dile getirdi.

Adaletin olmadığı yerde hiçbir hakkın savunulamayacağını kaydeden Ayan, bazı davalarda keyfi yargılamaların yapıldığını söyledi.

Türkiye'de 81 ilin bulunduğunu belirten AKP Samsun Milletvekili Mehmet Muş, Anayasa'nın 3'üncü maddesinde "devletin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütün olduğunun" belirtildiğini aktardı. Mehmet Muş, "Milletvekillerinden, yapacakları değerlendirmelerde Anayasa'nın bu hükmü doğrultusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini özellikle rica ediyorum." dedi.

HEDEP Ağrı Milletvekili Sırrı Sakik ile AKP milletvekilleri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

'ADALETE TAKLA ATTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR'

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, AKP'li olmayanın ikinci sınıf vatandaş konumunda bulunduğunu savundu.

Her gün içtihat değişikliği yaşandığını ifade eden Poyraz, bu nedenle idari yargının allak bullak olduğunu öne sürdü. İYİ Partili Poyraz, şöyle devam etti:

"Serbest avukatların durumu içler acısı. Türkiye'de bugün ciddi avukat enflasyonu var. Birkaç istisna dışında Türkiye'de hukukun eğitimi verilmiyor, diploması dağıtılıyor. Peynir ekmek gibi akademik kariyer dağıtan üniversitelerle, hukuku kanuna göre değil iktidara göre yorumlayan akademisyenler her gece gözümüzün içine baka baka adalete takla attırmaya çalışıyorlar."

Saadet Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun, Adalet Bakanlığının, hukuk devletinin gerekli kılınmasında öncü rol oynaması gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin hukuk devletinden uzaklaştığını ifade eden Özbudun, hukuk devletinden ilk keskin kopuşunun Gezi Parkı eylemlerinde emniyetin ölçüsüz güç kullanmasıyla ortaya çıktığını savundu.

'EĞER ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARLARI DOĞRU DERSEK...'

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, adalet olmadan devletin olmayacağını vurguladı.

Son yıllarda en çok tartışılan yargı organının Anayasa Mahkemesi olduğuna işaret eden Yıldız, "Anayasa Mahkemesinin, milli iradeyi temsil eden yasama kurumunun çıkardığı kanunlara, siyasal tercihlerine bir karşı denetim yetkisi kullandığı açık ama denetim yetkisinin sınırları aşıldığında TBMM ile Anayasa Mahkemesi maalesef karşı karıya gelmektedir" dedi.

Hukuk devletlerinde Anayasa Mahkemelerinin, siyasete şekil vermek, iktidarın işlerine mani olmak gibi görevlerinin bulunmadığının altını çizen Yıldız, demokrasinin olmazsa olmaz şartının kuvvetler ayrılığı olduğunu dile getirdi.

Anayasa Mahkemesinin Yargıtay'ın üzerinde bir "süper temyiz" mahkemesi olmadığını vurgulayan MHP'li Yıldız, şöyle konuştu:

"Anayasa Mahkemesi, birkaç hafta önce bir kararında Anayasa'nın 14'üncü maddesini işlevsiz hale getirmiştir. Eğer Anayasa Mahkemesinin kararları doğru dersek, hakkında hüküm kesinleşmemiş ve mutlak terör suçu işlemiş tüm şüphelilere TBMM'nin yolu açılır. Anayasa Mahkemesinin yaptığı tam da budur."

Bireysel başvurudaki yığılmaların büyük iş yükü oluşturduğunu dile getiren Yıldız, Anayasa Mahkemesinin derece mahkemelerince verilen kararları maddi ve hukuki yönden inceleyen bir merci olmadığını kaydetti.

Yıldız, "Anayasa Mahkemesi, yasama organının yerine geçemez, norm ihdas edemez, mevcut normu görmezden gelemez, yasama organını etkisizleştiremez. Suç ve ceza politikasını belirleme yetkisi TBMM'nin takdirindedir. Bunu hiçbir kurum kullanamaz" dedi.

Anayasa Mahkemesinin, HDP'ye yapılan 400 milyon liralık Hazine yardımına bloke konulması talebini reddettiğini anımsatan Yıldız, seçime girmeyen bir partiye Anayasa Mahkemesi kararıyla para verildiğini söyledi. Feti Yıldız, şunları kaydetti:

"Türk milletinin vergileriyle toplanmış, o 400 milyon liranın peşini bırakmayacağız. Maliye Bakanlığı üzerine düşen hukuki ve idari görevi yapmazsa, milletvekilleri olarak, vergi mükellefi olarak, hukuka aykırı şekilde verilen paranın HDP'den tekrar alınması ve Hazineye geçmesi için elimizden gelen her türlü hukuki girişimi yapacağız. Gerekirse de 7'ye karşı 8'le alınan kararda, Hazine yardımının verilmesine sebep olan Anayasa Mahkemesi üyelerine de yolunu bulursak rücu davası açacağız." (AA)

Öne Çıkanlar