Ahmet Türk: Devlet, Mardin'de 'Kılıçdaroğlu'na oy vermeyin' baskısı yapıyor

Ahmet Türk: Devlet, Mardin'de 'Kılıçdaroğlu'na oy vermeyin' baskısı yapıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Kürt siyasetçi Ahmet Türk, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri öncesinde Mardin Mazıdağı'nda AKP’li vekillerin, yerel idareyle birlikte kanaat önderleri ile muhtarlara Kılıçdaroğlu'na oy vermemeleri yönünde baskı uyguladığını söyledi.

Ezgi YILDIZ


Artı Gerçek - Eski Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı ve Kürt siyasetçi Ahmet Türk, seçim öncesinde Mardin Mazıdağı’nda AKP’li milletvekillerinin beraberindeki vali, kaymakam, karakol komutanlarının, ilçede kanaat önderleri ile muhtarlara Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermemeleri için baskı yaptığını belirtti. Türk, 28 Mayıs’ta yapılacak olan ikinci tur cumhurbaşkanı seçimlerini de bir referandum olarak nitelendirdi.

TOPLUMUN GELECEĞİNİ KARARTAN BİR ANLAYIŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Ahmet Türk, seçmenin tekçi, otokrat bir yönetim ile demokrasi arasında bir seçim yapacağını ifade etti. Türk, “Son yirmi yıldır; hak, hukuk ve adaletin ortadan kalktığı, toplumun geleceğini karartan bir anlayışla karşı karşıyayız. Bunun değişmemesi halinde toplumu bir felakete taşıyacağı çok ortada. Bizler birleşerek geleceğimizi güvence altına almalıyız. Ülkedeki bütün insanların demokrasiye ihtiyacı var“ dedi.

BASKI VE HİLELERİN OLDUĞU YERDE BAŞARILI OLMAK PEK MÜMKÜN DEĞİL’

HDP’li Türk, ülkenin değişim ve dönüşüm için hayati bir süreçten geçtiğini söyleyerek sandık güvenliğine dikkat çekti. Türk, demokratik bir ortam sağlanması halinde Kılıçdaroğlu’nun kazanabileceğini belirterek şunları söyledi;

Bu bir referandum. Herkes sandığa gitmeli ve sandığın başından ayrılmamalı. Sandıklardan muhaliflerin uzak tutulduğu bir süreci yaşadık. Aslında hem Yeşil Sol Parti hem de CHP sandıklarda yetersiz kaldığı için bu sonucu aldık. Kürt illerinde büyük bir baskı var biz CHP’yi de bu konuda bilgilendirdik. AKP’li milletvekillerinin beraberindeki vali, kaymakam, karakol komutanlarının, ilçede kanaat önderleri ile muhtarlara Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermemeleri için baskı yapıyor. Akıl alır gibi değil. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor zamanında müdahaleler yapılmalı. Ben buradaki halkın tercihini Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanacağına inanıyorum ama baskıların ve hilelerin olduğu yerde başarılı olmanın mümkün olmadığını da belirtmek isterim. Demokratik seçimi sağlayabilirlerse kazanabilirler aksi halde mümkün değil.”

Tanınmış aydın, yazar sanatçı ve siyasetçinin seçmene ‘sandığa gidin’ çağrısı yaptığı kampanyada da imzası olan Türk, kampanya için “Aydınlar, demokrasiye inananlar olarak halkı uyandırmak uyarmak için bir araya geldik. Demokratik bir gelecek için çabalarımızı ortaya koyduk” dedi.

Öne Çıkanlar