AKP, Yeşil Sol'un ikinci turda sandığa gitme kararından rahatsız oldu

AKP, Yeşil Sol'un ikinci turda sandığa gitme kararından rahatsız oldu
Yayınlanma:
A+ A-
HDP ve Yeşil Sol'un cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin ikinci tur kararı AKP'yi rahatsız etti. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Zafer Partisi'nin durduğu yerle HDP'nin durduğu yer birbirinin zıttı. Bu iki uç yan yana gelemez" dedi.

Artı Gerçek - Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı ve imzalanan yedi maddelik protokol sonrası HDP ve Yeşil Sol Parti'nin "Sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz" diyerek tutumunu açıklamasına AKP'den ilk yorum geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Zafer Partisi'nin durduğu yerle HDP'nin durduğu yer birbirinin zıttı. Bu iki uç yan yana gelemez. Kılıçdaroğlu getireceğini iddia ediyor. Kılıçdaroğlu, dün imzaladığı mutabakatla Millet İttifakı'nı fiilen dağıtmıştır" dedi.

'BU İKİ UÇ YAN YANA GELEMEZ'

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ikinci tura kalan 13. cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Ümit Özdağ'ın Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı ve kayyım maddesi bulunan protokol imzalaması ardından tutumunu açıklayan HDP ve Yeşil Sol Parti'ye ilişkin konuştu. Zafer Partisi ile HDP'nin durduğu yerin birbirinin zıttı olduğunu belirten Çelik, "Bu iki uç yan yana gelemez. Kılıçdaroğlu ya HDP'ye ya Zafer Partisi'ne yalan söylüyor. İlk defa bir CHP Genel Başkanı, terör meselesinde bu kadar muğlak bir çizgide duruyor. Teröre destek veren siyasetin zımni onayını almaya çalışıyor. Birdenbire 14 Mayıs'tan sonra milliyetçilikle ilgili pankartlar astılar. Bunun daha büyük tepki yarattığını görüyoruz. Hudut namustur diyorlar. Tezkereye HDP'yle birlikte CHP karşı çıktı. Şu anda yaptıkları şey pankart siyaseti" diye konuştu.

'KILIÇDAROĞLU MİLLET İTTİFAKI'NI FİİLEN DAĞITTI'

HDP'nin ikinci tur kararını da değerlendiren Çelik şöyle konuştu:

"Açık konuşmak lazım. Siyaset kurumu legal alanda kalsa bizim de görünür üzerinden eleştiri getirmemiz lazım. Ama legal alanda kalmıyorlar. HDP 24 saat kazanmak istedi, Kandil'den gelen mesajı öğrenmek için. Kandil de dış istihbaratlardan gelecek talimatı bekliyordu. Zafer Partisi'yle Kılıçdaroğlu'nun ittifakı karşısında HDP hala Kılıçdaroğlu'nu desteklediğini söylüyorsa, kendi siyaseti açısından HDP kendi seçmenine yalan söylüyor demektir. Ortaya çıkan tablo açık. Bölgeyi terör üzerinden dizayn etmek isteyen emperyalist gruplar var, Kandil bunun lejyonerliğini yapan bir yapıdır. HDP içinde adaylar tartışılıyor, Kandil'den mücadeleye zarar vermeyin yaklaşımı ortaya koyuyorlar. Zafer Partisi'nin durduğu yerle HDP'nin durduğu yer birbirinin zıttı. Bu iki uç yan yana gelemez. Kılıçdaroğlu getireceğini iddia ediyor. Kılıçdaroğlu, dün imzaladığı mutabakatla Millet İttifakı'nı fiilen dağıtmıştır."

NE OLMUŞTU?

Kılıçdaroğlu 28 Mayıs’taki ikinci tur öncesi Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’la mutabakat imzalamıştı. Özdağ, Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıklamıştı.

Sığınmacılarla ilgili tutumu nedeniyle eleştirilen ve seçim öncesinde ve yaptığı kampanyalar boyunca göçmen karşıtı açıklamalarıyla tepki toplayan Özdağ’la imzalanan mutabakatın HDP’nin tutumunda değişikliğe gidip gitmeyeceği kamuoyunda tartışılmaya başlamıştı.

Dün toplanan HDP ve Yeşil Sol Parti mutabakattaki kayyım maddesi eleştirmiş ve nihai kararını bugün duyuracağın dile getirmişti.

Durum değerlendirmesi yapan HDP ve Yeşil Sol Parti, ikinci tura ilişkin tutumlarını açıklamış ve "Erdoğan asla bir seçenek değildir. Sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz" demişti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şöyle konuşmuştu:

"14 Mayıs seçimlerinde demokratik değişim güçlü bir şekilde sahiplenilmiştir. Bugünkü sistem karşısında birleşen oy daha çok özgürlük, demokrasi içindir. Erdoğan rejiminin taleplerin hayata geçmesindeki en büyük engel bu rejimin ta kendisidir. Erdoğan bizler açısında bir seçenek değildir. Ve tek seçenek; onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir.

Kürt halkının ve bir bütün olarak Türkiye'nin demokrasi, hukuk, adalet, eşitlik beklentisini demokratik sandık iradesini tanımak önemli ve önceliklidir. 28 Mayıs'ta başarabileceğimize, tarihin akışını çevirebileceğimize dair umudu büyütüyoruz. Sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz."

Buldan'dan sonra konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ise, "14 Mayıs'ta yarım kalan işi 28 Mayıs'ta tamamlayacağız. Bu değişim talebini engellemeye çalışanlar karşısında, ısrarla mutlaka sandığa gideceğiz. Biz buradayız ve değiştirme konusunda kararlıyız. Siyasetimizde değişiklik söz konusu değildir" demişti.

Yeşil Sol Partisi Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ise şunları ifade etmişti:

"Bizim önceliklerimiz var seçime giderken. Birincisi, bu firavun sistemi, AKP-MHP iktidarını ve tek adam rejimini göndereceğiz. Kadın düşmanı koalisyonun kendisini göndereceğiz. Hukuku bir savaş aracı haline getiren ve bunun üzerine rakiplerine ezmeye çalışan bu sistemi göndereceğiz."

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da açıklamasında, "Birinci turda sandığa gitmeyen yurttaşlarımıza da çağrımızdır; sandığa gidelim, sandıkları koruyalım, irademizle bu Saray rejimini değiştirelim. İrademize de sandıklarda sahip çıkalım" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar