Altılı Masa’nın ‘seçim ittifakı’ komisyonu çalışmalara başladı: Dört partiye 25 milletvekili

Altılı Masa’nın ‘seçim ittifakı’ komisyonu çalışmalara başladı: Dört partiye 25 milletvekili
Yayınlanma:
A+ A-
‘Seçim ittifakı’ komisyonu çalışmalara başladığı, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin CHP listesinden seçime gireceği öne sürüldü. İddiaya göre toplamda 25 milletvekili verilecek.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim tarihi için 14 Mayıs'ı işaret etmesinin ardından Altı Masa 'seçim ittifakı' komisyonu kurdu. Komisyonun kurulmasıyla birlikte iki veya üç liste ile Altılı Masa’nın seçime gireceği önü sürüldü.

İddiaya göre İYİ Parti kendi listesini oluşturacak, diğer partiler CHP listesinde yer alacak. Dört partiye 25 milletvekilliği verilecek. 15 ilde ise en yüksek milletvekilini çıkarmak için tek listeyle seçime gidilecek.

DÖRT PARTİ CHP LİSTESİNDE SEÇİME GİRECEK

Cumhuriyet’te yer alan Sertaç Eş’in haberine göre yeni gelişme ile seçime ittifak altında iki liste ile girecek. Baraj sorunu olmadığı değerlendirilen İYİ Parti kendi listesiyle seçimlere katılacak, diğer 4 parti ise CHP listesinden seçimlere girecek. Yapılan ön çalışmada, bütün iller teker teker tarandı ve hangi ilden hangi partinin adaylarının seçime girebileceği konular taslak haline getirildi. Demokrat Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne seçilebilecek sıralardan toplam 25 milletvekili civarında bir yer verilmesi yaklaşımı öne çıktı. Sayılarda ilerleyen dönemde farklılıklar olabileceği ama taslağa sadık kalınacağı dile getiriliyor.

TEK LİSTEYLE 15 İL

Çalışmalar sonucunda en kritik 15 il belirlendi. Erzurum, Bayburt, Gümüşhane gibi illerin içinde yer alan bu grupta tek liste ile seçime girilmesi bekleniyor.

Haberde, Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayın nasıl belirleneceğine dair siyasi parti kulislerinde iki yöntem ön plana çıkıyor.

İLK SEÇENEK ADAY MASADA BELİRLENECEK

İlki, masadaki liderlerin kendi aralarında müzakere yöntemiyle bir isim belirlemeleri. Bu seçeneğe göre adayın masadaki liderler arasından çıkma olasılığı öne çıkıyor. Adayın masada belirlenmesi gerektiğini savunanlar, “Bir sürü parametre var. Bunların hepsine bakmak gerek. Zaman konusu var. Toplumun beklentisi var. Seçmenin üzerimizdeki baskısı var. Aday konusunun artık uzatılmadan, bıktırıcı tartışmalara girmeden açıklanması iyi olur” yorumunu yapıyor.

ADAY KAMUOYU YOKLAMASIYLA BELİRLENMESİ

Kulislerde zayıf olasılık olarak görülen bir diğer seçenek de adayın kamuoyu yoklamalarıyla belirlenmesi. Bu yöntemi isteyen partiler olabileceğine değinilirken aday konusunda anket yapılmasının yeni tartışmalara yol açacağına da dikkat çekiliyor.(Kaynak)

Öne Çıkanlar