Babacan: Kürt sorununda çözüm eşit vatandaşlıktan geçiyor

Babacan: Kürt sorununda çözüm eşit vatandaşlıktan geçiyor
DEVA Partisi lideri Babacan, iktidarı Kürt sorununu inkar etmekle eleştirdi. Babacan, "Çözümü eşit vatandaşlık anlayışından geçiyor" dedi.

Artı Gerçek - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Adıyaman ziyaretinde, Kürt sorununa, gündemdeki zincir market tartışmasına ve Altılı Masa’nın çalışmalarına değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlarda "Kürt sorunu vardır ve benim de sorunumdur" dediğini hatırlatan Babacan, "O zaman bizim de içinde olduğumuz hükümette samimi bir gayret oldu. Döndü dolaştı, bir yanına Bahçeli’yi, bir yanına Perinçek’i aldı. ‘Kürt sorunu diye bir şey yok kardeşim’ diyor. Bir tarafında Bahçeli, bir tarafında Perinçek olunca zaten diyeceği başka bir laf yok. Sayın Bahçeli Adıyaman’a en son ne zaman geldi? Ankara’da otururken konuşmak kolay. Esiyor, gürlüyor oradan" dedi.

'DEVLET BUNU SADECE TANIR'

Kürt sorunu olduğunu ve bunun çözümünün de devletin temel hak ve özgürlüklerle ilgili tutumundan geçtiğini anlatan Babacan, "İnsan haklarının devlet tarafından aynen tanınmasından geçiyor. Çözümü; eşit vatandaşlık anlayışından geçiyor. Her vatandaşı eşit ve onurludur. Her vatandaş anasından doğduğu anda sahip olduğu hakları doyasıya yaşar. Devlet de bunu sadece tanır" ifadelerini kullandı.

'MİLLETİMİZ BUNU YUTMUYOR'

Babacan, iktidarın enflasyonun sebebi olarak zincir marketleri işaret etmesine de değindi:

"Sütün fiyatını belirleye hükûmetin kendisi değil mi? Karkas etin fiyatını, buğday taban fiyatını hükümet belirliyor. Gıdayla ilgili bütün temel maddelerin fiyatını hükûmet belirliyor. Ondan sonra marketlere ‘Sen bunu niye pahalı satıyorsun?’ diye savaş açıyor. Niye? Çünkü enflasyonun sebebi kendileri. Başka suçlu arıyorlar kendileriler. Milletimiz bunu yutmuyor. Enflasyonun en önemli sebebi dolardaki artıştır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar