BBC'den Türkiye analizi: Seçimin sonucunu HDP belirleyecek

BBC'den Türkiye analizi: Seçimin sonucunu HDP belirleyecek
BBC, Türkiye'de 14 Mayıs'ta planlanan seçimlerim ekonomik kriz nedeniyle "Erdoğan'ın en büyük sınavı olacağı" yorumunu yaptı. Analizde, "Seçim ikinci tura kalırsa, bir sonraki cumhurbaşkanını çok büyük ihtimalle HDP'nin desteği belirleyecek" denildi.

Artı Gerçek - İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC, Türkiye'de yaklaşan seçimleri mercek altına aldı. 14 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimler öncesinde ekonomik krizin derinleştiği belirtilen analizde, "Türkiye'deki seçimler: Yaşam pahalılığının ortasında Erdoğan için en büyük sınav" başlığı kullanıldı. BBC, seçimlerin sonucunu belirleyebilecek olan partinin HDP olduğunu vurguladı.

'SANKİ BİR ORMANDA HAYATTA KALMAYA ÇALIŞIYORUM'

Analizde, "Türkiye'de resmi enflasyonun yüzde 57'nin üzerinde olduğu bir ortamda milyonlarca kişinin yaşam pahalılığı ile mücadele ettiği", ev kiralarının artmasıyla barınma krizi yaşandığı hatırlatıldı. BBC, 4 bin 500 TL'lik ev kirası iki katına çıkan bir yurttaşın, yeni ev arayışında 30 bin TL'lik kira talepleriyle karşılaştığı yönündeki şikayetlerine de yer verdi. Maaşının aynı oranda artmadığını belirten bu kişi, "Çok savunmasız hissediyorum. Sanki bir ormanda hayatta kalmaya çalışıyorum" dedi.

BBC, Erdoğan'ın seçim öncesinde enerji teşvikleri, asgari ücretin iki katına çıkarılması, emeklilikte yaşa takılanlar gibi ekonomik adımlar attığını hatırlatsa da, pazardaki bir yurttaşın "Bu sene bir anda fakirleştik. Sokaktaki enflasyonun yüzde 600 olduğunu hissediyoruz ama emeklilik maaşlarına sadece yüzde 30 oranında zam yapıldı" şeklindeki sözlerine de yer verdi.

'SONUCU, TÜRKİYE'NİN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK PARTİSİ BELİRLEYECEK'

Analizde, Erdoğan'ın ekonomi politikalarını tersine çevirmeyi ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığını yeniden tesis etmeyi vaat eden Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayının henüz açıklanmadığı da hatırlatıldı. Masanın adayını büyük ihtimalle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olacağını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun adının da geçtiğini belirten BBC, "Seçimin sonucunu belirleyecek olan, Türkiye'nin üçüncü büyük partisi" ifadelerini kullandı.

HİŞYAR ÖZSOY: KAPATMA KARARI ÇIKARSA SEÇİME GİRMENİN YOLLARI BULUNUR

BBC, HDP'nin Hazine yardımlarının bulunduğu hesaplara bloke konduğunu, kapatma davası açıldığını ve partinin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın 2016'dan beri cezaevinde tutulduğunu hatırlattı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır milletvekili Hişyar Özsoy ise BBC'ye demecinde HDP'nin kapatılmasının söz konusu olabileceğini ama bu durumun seçimleri etkilemeyeceğini söyleyerek "Eğer parti kapatılsa bile halkımız diğer siyasi partileri kullanarak seçimlere girmenin yolarını bulacaktır" dedi.

BBC ise şu yorumu yaptı: "Eğer cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa, Türkiye'nin bir sonraki cumhurbaşkanını çok büyük ihtimalle HDP'nin desteği belirleyecek." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar