Bilgen: Hükümet sessiz kalmamalı

Bilgen: Hükümet sessiz kalmamalı
HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Demirtaş'ın tutukluluğuyla ilgili evrensel hukukun gereğinin yapılması gerektiğini söyledi.

HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı "Selahattin Demirtaş'ın derhal serbest bıtakılması" gerektiğini belirten HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, evrensel hukukun gereğinin yapılması gerektiğini söyledi. 

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk haline dair açıklama yapan Bilgen, şunları söyledi: "Adaylığının YSK tarafından da kesinleşmesi ardından Demirtaş’ın tahliyesi için 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru hala neticelenmedi. Seçim takvimi işliyor ve sayın Demirtaş’ın tutukluğunu haklı kılacak hiçbir neden olmamasına rağmen bu seçimde yarışması engelleniyor. Elbette sayın Demirtaş’ın tahliyesi bu seçimin eşit bir yarış olması için asla yeter şart değildir. Ama bizim açımızdan ve şüphesiz tüm muhalefet, demokrasi güçleri açısından ön şarttır. Eğer bir engel var ise neden adaylığı onaylandı? Bir engel yoksa - ki olmadığı çok açık- engel olmadığı halde bir adayın yapması gereken çalışmaların yürütülmesi nasıl izah edilebilir?
 
Biz bu sürecin sadece yargısal olmadığını biliyoruz. Ama eğer hükümet bunu bir hukuki süreç olarak tarif ediyorsa, yargının gereği, asgari hukukun gereği, evrensel hakların gereği neyse o yapılsın çağrısını bir kez daha yapıyoruz. Yok eğer bunun tamamen bir rakibi engelleme ve yarıştaki bir muhatabı yargı marifetiyle durdurma, susturma ise bunun siyasi etik açısından kabul edilebilir tarafı yoktur.
 
'YARIŞ ÖZGÜR VE ADİL OLMALI'

Biz bir kez daha henüz kararı açıklamayan mahkemeye, siyasal iktidara ve kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz; bu seçimlerin eşit, özgür olması, tüm adayların serbestçe çalışmalarını yürütmesi, seçimlerin meşruiyetinin olmazsa olmazıdır, en temel ölçüsü, ilkesidir. Dolayısıyla bir gün daha gecikmeden, sayın Demirtaş’ın serbest bırakılması, seçim kampanyası yürütmesi önündeki engellerin kaldırılması çağrısını bir kez daha yapıyoruz. Ve özellikle siyasal iktidarı da bu durum karşısında, bütün muhalefet adaylarının çağrıları karşısında da daha fazla sessiz kalmamaya, somut bir açıklama yapmaya davet ediyoruz."
 
Basın mensuplarından soru almayan Bilgen, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının halen devam ettiğini ve adayların netleşmesi ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde saat 15.00 civarında basına açıklama yapacaklarını duyurdu.
 
HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın kampanya dönemi boyunca serbest bırakılması için geçen hafta yapılan başvuruya ilişkin kararın bugün verilmesi bekleniyor. (MEZOPOTAMYA AJANSI)

Öne Çıkanlar