Can Atalay'a Gar Katliamı protestosundan beraat kararı

Can Atalay'a Gar Katliamı protestosundan beraat kararı
Gezi Davası'nda 18 yıl hapis cezası verilen ve milletvekilliği hukuksuz biçimde düşürülen avukat Can Atalay hakkında, Ankara Gar katliamını protesto ettiği için yargılandığı davada beraat kararı verildi.

Artı Gerçek - Gezi Parkı Davası'nda 18 yıl hapis cezası verilen, Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen ve Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlali kararına rağmen vekilliği Yargıtay kararı üzerine düşürülen avukat Can Atalay'ın yargılandığı bir davada karar çıktı. 10 Ekim Ankara Gar katliamını protesto ettiği için yargılandığı davada beraat kararı verildi.

Cumhuriyet'ten Barış Teroğlu'nun haberine göre, Atalay hakkında 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) tahliye kararına uymamış, siyaset arenasında yargı tartışmaları başlamıştı.

ATALAY NE İLE SUÇLANIYORDU?

Aynı mahkemede Atalay, IŞİD’in üstlendiği 10 Ekim Ankara Garı Katliamı sonrası yapılan protestoya katıldığı ve konuşma yaptığı için yargılanıyordu. Atalay, 'toplantı ve gösteri yasasına muhalefet' ve 'terör örgütü propagandası' ile suçlanıyordu.

ATALAY'A BERAAT KARARI

Gösteriye katılan diğer sanıklar için dava sürmüş, milletvekili seçilen Atalay’ın dosyası ise ayrılmıştı.

Bugün görülen duruşmada İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Atalay hakkında iki ayrı suçlamadan da beraat kararı verdi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar