CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Cihaner: Bu yarış antidemokratik

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Cihaner: Bu yarış antidemokratik
Yayınlanma:
A+ A-
CHP genel başkanlığa aday olan İlhan Cihaner, iki adayın yarıştığını hafızalara kazılmak istendiğini söyledi. Cihaner, "Kendileri bakan olmak için milletvekili olmazken arkadaşlarını milletvekili yazdılar" dedi.

Artı Gerçek - CHP'de 38. Olağan Kurultay'a günler kala konuşan genel başkan adayı İlhan Cihaner, yarışın iki aday arasında olduğu gösterilemeye çalışıldığını belirterek, bunun antidemokratik olduğunu söyledi. Özgür Özel’in seçim sonrası eleştirilerine değinen Cihaner, “Siz yetkiyi koşulsuz bir şekilde kullanmak üzere genel başkana verirseniz oradan çıkacak sonuca razısınız demektir” dedi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a konuşan Cihaner, “Aslında Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu, Örsan Öymen ve benim aramda hiçbir fark yok. Sadece iki adayın yarıştığını delegenin hafızasına kazıyarak diğerlerini yok saymaya çalışıyorlar. Bu bile ne kadar antidemokratik bir yarışın olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

‘EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NUN ADAYLIĞINDAN BERİ ELEŞTİRİMİZİ SÖYLÜYORUZ’

Partinin mevcut yönetimini 2015’ten beri eleştirdiğini söyleyen Cihaner, “Değişim arzusu sanki son seçimlerden sonra gündeme gelmiş gibi ama biz Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığından beri eleştirimizi söylüyoruz ve bunu öyle partinin karar verici koltuklarında olup ses çıkarmayarak yapmıyoruz” diye konuştu.

‘İKİ TARAFIN DA BİR İKTİDAR PERSPEKTİFİ YOK’

Partinin bugün iki kutup arasına sıkıştığını belirten Cihaner, “Partiyi bugüne, bu iki fraksiyon getirdi. İki tarafın da bir iktidar perspektifi yok. Bir parti kazanacağına mutlak baktığı bir seçimde gücü kerameti kendinden menkul bir takım politik yapılara vermez. Çünkü ‘Kesin geliyoruz’ diyorsunuz ama İçişleri Bakanlığı’nı, MİT’i dağıtıyorsunuz. Bu bakanlıkları dağıtarak ülkeyi yönetemezsiniz. Bu pratiği eleştiren arkadaşlarımız da partinin belirleyici noktalarındaydı” dedi.

Özgür Özel’in mevcut yönetimi seçim dönemi üzerinden eleştirmesine değinen Cihaner, “Siz yetkiyi koşulsuz bir şekilde kullanmak üzere genel başkana verirseniz oradan çıkacak sonuca razısınız demektir. Çıkıp ‘Haberimiz yoktu’ diyemezsiniz” diye konuştu.

‘ANTİDEMOKRATİK BİR SÜREÇ YAŞANDI’

İlhan Cihaner, iki tarafın milletvekili listeleri üzerinden yaptığı tartışmalara gönderme yaptı. Cihaner, şunları söyledi:

“Kendileri bakan olmak için milletvekili olmazken arkadaşlarını milletvekili yazdılar. Şimdi milletvekili listelerini yapanların 5’i değişimci, 3’ü genel merkezden yana olmuş. O sürecin ne kadar antidemokratik olduğunu biliyoruz. Silip atmamız gereken anlayış bu.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar