Örsan Öymen de CHP Genel Başkanlığı'na aday: 'Üçüncü yol' çağrısı yaptı

Yayınlanma:
A+ A-
CHP'de Örsan Öymen de genel başkanlığa aday oldu. Öymen konuşmasında parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklenerek "CHP kimliğini kaybetmiştir" dedi; 'statükocular ve sahte değişimciler' olarak nitelediği kanatlara karşı "üçüncü yol" çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Mayıs seçimlerinin ardından 'değişim' tartışmasına gömülen CHP'de, partinin Grup Başkanı Özgür Özel'in ardından CHP İlke ve Demokrasi Hareketi kurucusu, partinin eski PM üyesi Örsan Öymen de genel başkanlık adaylığını açıkladı.

Öymen, basın toplantısının girişinde geçmiş seçim yenilgilerine dikkat çekerek partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ismini anmadan eleştirerek "Bu kadar seçim kaybedip genel başkanlığa devam eden başka bir örnek var mıdır?" diye sordu.

'KAZANACAK ADAY BELİRLENMELİYDİ'

Öymen, mayıs seçimlerindeki cumhurbaşkanlığı adaylığının belirlenme sürecini de eleştirdi:

"Kazanacak adayın tespit edilmesi ciddi bilimsel verilerle araştırılsaydı, 60 ilde 10 bin kişiyle daha ayrıntılı bilimsel çalışmalarla aday tespiti konusunda daha doğru bir karar alınabilirdi. Bunlar neden böyle yapıldı? Çünkü tartışılmıyor, partinin yetkili organlarına tepeden inme biçimde tebliğ ediliyor kararlar."

'13 YILDA 12 SEÇİM KAYBETTİ'

Öymen, parti yönetiminde değişim talebinin gerekçelerini şöyle anlattı:

"CHP'de bir yönetim değişikliğinin olmaması durumunda önümüzdeki yerel seçimde başarılı olma ihtimali oldukça düşüktür. Ne yazık ki CHP tabanında da çok ciddi bir tepki oluşmuş durumda CHP yönetim değişikliği gerçekleşmediği için. Demokratik bir ülkede bir veya iki seçimi kaybettiğinde istifa eder, ne yazık ki partimizde böyle bir dönem yaşamadık. CHP Ortadoğu'yu değil Batı ülkelerini örnek alan, onlardan etkilenen bir parti. Dolayısıyla 13 yılda 12 seçimi kaybedip bu kadar uzun süre genel başkanlık görevine devam eden başka bir örnek gelişmiş ülkelerde var mı ben baktım bulamadım."

'CHP KİMLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR'

"CHP kimliğini yitirmiştir. İlkelerinden uzaklaşmıştır" diyen Öymen, şöyle devam etti:

"Bir siyasi partinin üyesi kurultay tarafından belirlenen partinin temel ilkelerine uymakla yükümlüdür. CHP'nin temel ilkeleri bellidir. Altı ok. Bunlara bütün olarak sahip çıkılması gerekir. İdeolojik bütünlük sağlanamamaktır. Partinin neyi temsil ettiği belirsizdir. "

ÖZGÜR ÖZEL ELEŞTİRİSİ

Öymen, kendisinden kısa süre önce Genel Başkanlık adaylığını açıklayan Özgür Özel'e de adını anmadan eleştiriler yöneltti:

"Bu arkadaşlar saydığım sorunlara seslerini çıkarmış mıydı? Sorunun parçası olanlar sorunu nasıl çözecekler? Ses çıkarmayarak ortak oldular yapılan hatalara, zaman zaman da altına imza attılar. Dolayısıyla bu değişim taleplerinde bir samimiyet göremiyorum."

Öymen, "İkincisi, CHP Genel Başkan adayı kapalı kapılar ardında müzakerelerle mi belirlenir?" ifadelerini kullandı.

ÜÇÜNCÜ YOL ÇAĞIRISI

CHP'nin 'statükocular ile sahte değişimciler' arasında bir sıkışmışlık yaşadığını belirten Öymen, partinin "Üçüncü bir yol"a ihtiyaç duyduğunu söyledi. "Bu yol Mustafa Kemal Atatürk'ün yoludur, altı okun yoludur, sosyal demokrasinin yoludur" diyen Öymen, adaylığını şu cümlelerle ilan etti:

"Siyaset bir dava işi, kariyer işi değil. Ne yazık ki partimiz statükocularla sahte değişimciler arasında sıkışıp kalmıştır. CHP çıkmaz sokağın içindedir. Bizim üçüncü yol açmamız gerekiyor. Bu yol Atatürk'ün yolu, altı okun yoludur. Bu yolu açmak için 38. olağan kurultayında CHP genel başkanlığına aday adayı olmaya karar verdim ve ilan ediyorum."

Toplantının soru cevap kısmında ise Öymen, Özgür Özel'in genel başkan adaylığı ile kendisinin açıklamasının aynı güne denk gelmesini değerlendirdi. Öymen, kendilerinin basın toplantısı tarihlerinin 15 Eylül olarak iki hafta önce duyurulduğunu, "Özgür Özel'in de niçin aynı tarihi seçtiğini bilmediğini" söyledi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar