CHP'de İlhan Cihaner adaylıktan çekildi: 'Antidemokratik yarışın parçası olmayı reddediyorum'

CHP'de İlhan Cihaner adaylıktan çekildi: 'Antidemokratik yarışın parçası olmayı reddediyorum'
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'de genel başkan adaylarından İlhan Cihaner, kurultayın başlamasına dakikalar kala adaylıktan çekildi. Cihaner "Bu antidemokratik, siyasetsiz ve kişilere indirgenmiş yarışın parçası olmayı reddediyoruz" dedi.

Artı Gerçek - CHP'nin 38'inci Olağan Kurultayı bugün Ankara'da toplandı. Adaylığını açıklayan dört isimden olan İlhan Cihaner, son anda yarıştan çekildi.

Cihaner, adaylıktan çekilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, herhangi bir adaya destek vermedi.

Cihaner'in çekilme gerekçesine ilişkin açıklaması şöyle:

"Partimizin geçmiş muhasebesinin yapılması, geleceğe ve iktidara giden yolun tartışılması, politik doğrultunun belirlenmesi gereken 38'inci kurultayımız, maalesef partiyi bugüne getirenlerin ikiye ayrılarak, ilerletici bir dönüşümün ve yeniden inşanın boğulduğu bir açmaza mahkum edilmiştir.

Siyasi yaklaşımların tartışılması, yetkin kadroların belirlenmesi yerine belediye olanaklarının yarıştırıldığı çirkin bir ortam yaratılmıştır. Öte yandan yoğun bir medya manipülasyonu ile güç algısı yaratılarak kurultay süreci yalnızca iki kişinin yarıştığı “siyasetsiz” bir psikolojik savaşa dönüştürülmüştür.

“Vatan Cephesi” katılımlarını andıran imza açıklamaları baskıya dönüştürülerek diğer aday adaylarının demokratik temsilleri engellenmiştir. O kadar ki “diğer adaylara imza desteği verileceği” dedikoduları yayılarak bizlere destek olan delegelerimizin destekleri şaibeli hale getirilmiştir.

BİR PARÇASI OLMAYI REDDEDİYORUZ!

Bize imza ve omuz veren tüm yoldaşlarımıza saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Yolumuz uzun ve meşakkatli. Çoğu büyük mücadelelerden gelen Kurultay Delegelerimizin tüm bu anti demokratik koşullara rağmen en doğruyu tercih edeceklerine dair umudumuzu diri tutuyoruz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar