CHP'de PM toplantısından kurultay kararı çıktı

CHP'de PM toplantısından kurultay kararı çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Parti Meclisi (PM) toplantısı sona erdi. Edinilen bilgiye göre PM toplantısında kurultay sürecinin başlatılması kararı alındı.

Seda TAŞKIN


ANKARA - CHP’de seçimlerin ardından yapılan ve yaklaşık beş saat süren MYK toplantısından sonra gözlerin çevrildiği kritik ikinci toplantı olan Parti Meclisi (PM) toplantısı bugün yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP’nin 60 kişilik Parti Meclisi toplantısı sabah erken saatlerde başladı, toplantı beş saatin üzerinde sürdü. Toplantının ardından yazılı açıklama yapılması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, CHP PM toplantısında seçim sonuçlarına ilişkin bir sunum yapıldı. Toplantıda PM üyeleri tek tek söz alarak seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. PM toplantısında gündeme gelen konulardan bir tanesi de MYK’nın şekillenme konusu oldu. Bu kapsamda pazartesi günü yeni MYK üyelerinin açıklanması bekleniyor.

Artı Gerçek’e konuşan partililer PM toplantısında CHP’nin 14 Mayıs seçimleri sonrasına ertelenen kurultay sürecinin başlatılması kararı alındığını belirtti. Bu kapsamda PM’nin ardından açıklanacak bildiride bu sürece dair ifadelerin de yer alacağı öğrenildi.

PARTİ MECLİSİ AÇIKLAMA YAPTI

CHP Parti Meclisi tarafından yapılan açıklama şöyle:

Cumhurbaşkanlığı seçimi siyasi tarihimizin en eşitsiz koşullarında gerçekleşmiştir. Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan yalan, iftira, montaj, kutuplaştırma gibi çirkin yöntemlere başvurmuştur. Bu süreç, siyasal iktidarın ve Cumhurbaşkanı adayının ahlaki meşruiyetini sorgulanır hale getirmiştir.

Tüm bu olumsuzluklara karşın partimiz, yönetim organlarında seçim süreçlerini ve sonuçlarını ilk andan itibaren detaylı bir şekilde değerlendirmeye başlamıştır. Bugünkü Parti Meclisi toplantımızda da seçim sonuçları detaylı bir şekilde değerlendirilmiş, “bilgi ve iletişim teknolojilerinden” sorumlu birimimiz seçimlerde kullandığımız sistemimize ilişkin detaylı sunumlar gerçekleştirmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi, seçmenin verdiği mesajı, seçim sonuçlarını sandık sandık, köy köy, ilçe ilçe, il il dikkatle incelemeye ve analiz etmeye – parti kurul ve karar organlarında – devam edecektir. Bu değerlendirme sürecinde özeleştiriler samimiyetle dikkate alınacak ve gereği hızla yerine getirilecektir.

Partimizin Kurultay takviminin düzenlenmesi ile ilgili karar Parti Meclisimizce değerlendirilmiş ve takvimlendirme çalışmalarına başlanmıştır. Kurultay sürecinin parti içi demokrasi kültürümüze yaraşır bir şekilde gerçekleşmesi için yapılacak gerekli hazırlıklar ve alınacak kararlar yeni Merkez Yönetim Kurulu tarafından açıklanacaktır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak giderek derinleşen ekonomik krizden çıkışın yollarını göstermeye kararlılıkla devam edeceğiz. On milyonların demokrasi, özgürlük, adalet ve refah mücadelesinde buluşan ve büyüyecek olan iradesine sahip çıkacak, eşit ve özgür bir Türkiye’yi kurma mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Öne Çıkanlar