CHP'den Kılıçdaroğlu'na 'sıkılı yumruk' yanıtı: Önümüzdeki döneme akılla bakıyoruz

CHP'den Kılıçdaroğlu'na 'sıkılı yumruk' yanıtı: Önümüzdeki döneme akılla bakıyoruz
CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, partinin eski lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Sarayla müzakere edilmez" çıkışını yanıtladı: "CHP sıkılı yumruklarla değil akılla ve rahat bir yürekle önündeki döneme bakıyor."

Artı Gerçek - CHP, eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Sarayla müzakere edilmez, mücadele edilir" çıkışına yanıt verdi. Partinin Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, "Biriyle oturup toplantı yapmak, onu bir görüşmeye davet etmek ya da onun görüşmesine icabet etmek, onunla mücadele etmemek anlamına gelmiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu söz konusu açıklamayı, CHP'de genel başkanlık koltuğunu devrettiği Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'la 23 Nisan Resepsiyonu'nda biraraya gelmesi, Özel'in de Erdoğan'la beklenen ikili görüşmesi öncesinde "Elbette ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız, müzakereler, görüşmeler elbette olur liderler arasında" demesinin ardından yapmıştı. Eski CHP lideri, ekonomik krize dikkat çektiği paylaşımında "Bu düzenin kurucusu sarayla müzakere edilmez, mücadele edilir..!" demişti.

'HERKESLE GÖRÜŞÜRÜZ, İLKELERDEN MİLİM SAPMAYIZ'

Partinin Grup Başkanvekili Günaydın ise Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Cumhuriyet Halk Partisi geçmişten bu yana tüm siyasal partilerle görüşen tek siyasal partidir" diyerek Kılıçdaroğlu'nun sözleri hakkında şunları söyledi:

"Biriyle oturup toplantı yapmak, onu bir görüşmeye davet etmek ya da onun görüşmesine icabet etmek, onunla mücadele etmemek anlamına gelmiyor. CHP sıkılı yumruklarla değil akılla ve rahat bir yürekle önündeki döneme bakıyor. Türkiye'yi temsil eden tüm siyasal partilerle görüşürüz ancak Cumhuriyet'in ilke ve devrimlerinden bir milim sapmayız. Herkes lütfen bu tavrımızı çok iyi bilsin."

ÇORLU İÇİN 'OLASI KAST' ELEŞTİRİSİ

Günaydın, Çorlu Tren Katliamı davasında kararın altı yıl sonra çıkmasını da eleştirdi. Mahkemenin 13 sanıktan 9'una ceza verdiğini ifade eden Günaydın, "Ailelerin ölüme sebebiyet vermekten ceza verilmesine yönelik talepleri yerine mahkeme 'olası kasttan' ceza vermeyi uygun gördü" diye konuştu.

'BAKANLIKTAN TEK BİR KİŞİYE CEZA YOK' TEPKİSİ

Günaydın, tren kazasıyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları bölge müdürlüğü çalışanlarına ceza verilmesinin kusurları ve sorumlulukları çerçevesinde ceza kanununun bir gereği olduğunu belirterek, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan herhangi bir kişinin bu meselede herhangi bir suçu, kusuru yok ki hiçbir ceza verilmemiş. Bu demir yolunun yapımında, ihalesinde, uygulanmasında görev alanlar, yöneticiler demek ki hiçbir kusur sahibi değiller ki onlara da ceza verilmemiş. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünden üst düzey herhangi bir yetkiliye de bir ceza yok" ifadelerini kullandı.

'GERÇEK SORUMLULARIN ÜZERİNE GİDİLMİYOR'

Çorlu'da ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Günaydın, "Bu kararın onların vicdanlarında yanan ateşi söndürüp söndürmediğini kendilerine sormak lazım. Türkiye'de hukuk düzeninin gerçek sorumlularının üzerine gitme konusunda tereddüt, herkesin dikkatini çekmeye maalesef devam ediyor" dedi.

'İLİÇ İÇİN NİÇİN 71 GÜN BEKLENDİ?'

Günaydın, 13 Şubat'ta Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının üzerinden de 72 gün geçtiğini anımsatarak, yedi kişinin halen milyonlarca ton liç yığının altında kalmaya devam ettiğini vurguladı. TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonunun kazanın üzerinden 71 gün geçtikten sonra ilk toplantısını yapmasını eleştiren Günaydın, "Amasra faciasında 12'nci günde toplanmıştı. Amasra'da 12'nci günde toplanan komisyon neden bu kez 71 gün beklemek zorunda kaldı? Meclis Başkanı, komisyonu çalıştırmak konusunda herhangi bir eylemde bulunmadı" diye konuştu.

Günaydın, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden enerji alanında düzenlemeler içeren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni de eleştirdi.

'THY GENEL MÜDÜRÜ'NÜN MAAŞI, EMEKLİNİNLİNİN 10 KATI'

Hükümetin ekonomi politikalarını ve kamuda tasarruf tedbirlerini de eleştiren Günaydın, "Emeklinin maaşının 140 katını THY Genel Müdürü alıyor. Emeklinin o parayı kazanabilmek için 12 yıl aylık alması gerekiyor. Bunu bize normal bir düzenleme gibi anlatıyorlar. Gelin halkın gündemini bu memlekette tartışalım" dedi.

'EMEKLİ MAAŞLARINI ÜÇ AYDA BİR REVİZE EDİN'

Günaydın, CHP'nin 3 grup başkanvekilinin ortak imzasıyla emekli maaşlarının asgari ücret düzeyine çıkarılmasına ilişkin bir kanun teklifi verildiğini anımsatarak, "Her 3 ayda bir enflasyona göre revize edin. Artırdığınız maaş, yüzde 65'leri geçmiş enflasyon karşısında birkaç ayda eriyor. Enflasyona karşı bir koruma mekanizmasını hep beraber kuralım. 31 Mart 2024 tarihinden sonra Türkiye'nin önüne yeni bir ajanda açılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi halkın sorunlarını kendine dert edinerek, onları gündem ederek bunların her birini çözme gücüne ve kararlılığına sahiptir. Önümüzdeki dönem de bunlara tanıklık edecektir" dedi.

'MÜTHİŞ BİR İSRAF VAR'

Günaydın, kamuda tasarrufun nasıl yapılacağına ilişkin bir soruya yanıtında da, "kamuda müthiş bir israf olduğunu" belirterek şatafattan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Kamu personel alımlarındaki mülakat uygulamasına ilişkin bir soru üzerine de, "Yerel yönetimlerden merkezi hükümete kadar ancak özel yetenek gerektiren durumlar hariç olmak üzere mülakatı kaldırın. Belediyeler, yerel yönetimler, genel yönetim yazılı sınav ile personel alsın. Bu büyük şaibe, büyük ayıp memleketin önünden kalksın" dedi. (AA)

Öne Çıkanlar