CHP'den YSK'nin Hatay kararına tepki: YSK, sandık iradesini hiçe saymıştır

CHP'den YSK'nin Hatay kararına tepki: YSK, sandık iradesini hiçe saymıştır
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci, YSK'nin Hatay seçimleriyle ilgili CHP'nin yaptığı bütün itirazları reddetmesine "YSK, Hatay’da sandık iradesini hiçe saymıştır" diyerek tepki gösterdi. Çiftçi, 'Hatay'a sahip çıkıyoruz' grubu kuracaklarını söyledi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci, YSK’nin CHP'nin Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerinde, geçersiz oyların yeniden sayılması ve seçimin iptal edilmesi yönünde yaptıkları bütün itirazları reddetmesine tepki gösterdi. Çiftci X sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

“Yüksek Seçim Kurulu, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerine dair yaptığımız itirazları reddetti. İlçe seçim kurulları, il seçim kurulu ve YSK, Hatay’da sandık iradesini hiçe saymıştır. Hatay’da verilen mazbata bizim için dün meşru değildi, bugün de meşru değil.”

464dbe11-731f-4f64-be64-72f160b3f561-w.png

'HATAY'A SAHİP ÇIKIYORUZ' ÇALIŞMA GRUBU KURULACAK

Çiftçi ardından parti merkezinde YSK kararıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. ''CHP Hatay'a sahip çıkıyoruz'' çalışma grubu'nu kuracaklarını duyuran Çiftci Binici, şunları söyledi:

“31 Mart’ta sandığa giderek tercihini yapan Hatay halkının özgür iradesi ne yazık ki günlerdir somut delillerle ortaya dökülen şaibelerle, usulsüzlüklerle kirletilmiştir. Henüz itiraz süreçleri sonuçlanmadan seçimi 'oldu bittiye' getirmek amacıyla bir adaya mazbata verilmesiyle başlayan hukuksuz süreç, bugün YSK'nın itirazlarımızı reddetmesiyle son noktasına ulaşmıştır. YSK hakimleri, Hatay halkının kendilerine emanet ettiği iradelerine sahip çıkmamış, adalet yerine, adaletsizliği tercih etmiştir. Bugün gayrimeşru ve halk iradesini hiçe sayan bir yönetim, masa başında verilen hukuksuz bir kararla kurulmuştur. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘şahsi meselem’ dediği Hatay, artık hepimizin, tüm Türkiye'nin şahsi meselesidir. Biz Hataylıları ve Hatay’ı asla yalnız bırakmayacağız.

'HATAY HALKI YALNIZ DEĞİLDİR'

Hatay halkının iradesi tecelli etmeden, Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturanların her bir adımının takipçisi olacağız. Seçimlerde kurduğumuz Hatay İttifakı’nı daha da büyüteceğiz. Hatay'daki gayrimeşru yönetimin her an nefesimizi ensesinde hissedeceği yeni bir girişim kuruyoruz. Tüm büyükşehir belediye başkanlarımız, Türkiye'nin en önemli şehir bölge plancıları, hukukçuları ve denetçilerinden oluşan, ‘CHP Hatay'a sahip çıkıyoruz' çalışma grubunu bayramdan hemen sonra çalışmalarına başlamak üzere kuruyoruz. Lütfü Savaş'ın yaptığı tüm iyi çalışmaların devamlılığını sağlayacak, onun bilgi birikiminden bu çalışma grubunda faydalanacağız. CHP ve tüm belediyeleri el birliğiyle depremde enkaz altında yalnız bırakılan, hizmet getirmemekle tehdit edilen, şantaj yapılan Hatay için tüm imkanlarını seferber edecektir. Hatay halkı yalnız değildir ve mutlaka yeniden ayağa kaldırılacaktır.”

NE OLMUŞTU?

Genel Başkan Özgür Özel başkanlığındaki CHP heyeti dün YSK Başkanı Ahmet Yener ile görüşme gerçekleştirmiş ve iptal talebiyle ilgili dilekçeyi YSK'ye vermişti. 80 sayfalık dilekçenin verilmesinden sonra yapılan açıklamada '3 bin 389 ölü seçmen oy kullandığının, 20 sandıkta sandık kurulu başkanlarının polis ve zabıta memurlarından oluşturulduğunun belirlendiği belirtilmişti.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, Hatay'da AKP’nin adayı Mehmet Öntürk, oyların yüzde 44,48’ini,CHP’nin adayı Lütfü Savaş yüzde 44,05 oy almıştı. İki aday arasında 3 bin 361 oy fark bulunuyordu.

CHP tarafından başlatılan itiraz süreci devam ederken, Hatay'da mazbata AKP'li adaya verilmişti.

CHP, bugün karar için YSK önünde toplanmıştı. YSK İse Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili oyların yeniden sayılması ve seçimin yenilenmesi taleplerini reddetti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar